josparik.kz

жаратылыстану қмж

Бөлім/бөлімше Жер мен ғарыш / 4.2 Ғарыш Педагогтің аты-жөні Күні Сыныбы Қатысушылар саны: Сабақтың тақырыбы Ғарыш әлемі Қатыспағандар саны: Оқу бағдарламасына 1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау; сәйкес оқу мақсаты 1.4.2.3 жекелеген ғарыштық денелерді атау және сипаттау Сабақтың мақсаты Құндылық: Ғарыш әлемімен таныстыру Қаңтар – заң және тәртіп айы;  Құндылық: заң және тәртіп өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау; Сабақтың барысы Сабақ кезеңі/ Педагогтің іс-әрекеті Уақыты Сабақтың басы Сабақтың ортасы «Кел, ойланайық» «Ашық микрофон» әдісі бойынша мұғалім сұрақтар ұсынады. Қай денелерді көзбен көре аласың? Қайсысын телескоп арқылы көресің? Оқулықпен жұмыс – Аспан әлемі қандай? Оқулықпен жұмыс Аспан әлемі туралы түсінік береді. «Ол шексіз созыла береді. Аспан әлемінде Күн, жұлдыз, Ай, ғаламшарлар бар. Осының бәрі ғарышты құрайды. Жұлдыздар мен Ай түнде бізге жарқырап көрініп тұрады. Аспан әлемін астрономия ғылымы зерттейді. Күн, жұлдыз, Жер – ғарыш денелері. Күнді Жермен қоса сегіз ғаламшар айналады. Ғаламшарлар әртүрлі. Жер – тіршілік көзі бар, өмір сүруге болатын жалғыз ғарыш денесі. «Зерттейік» – Жер Күнді айнала ма, әлде Күн Жерді айнала ма? Қорытынды жасаңдар. «Салыстырайық» – Күн мен Жердің ұқсастығы мен айырмашылығын айт. Күн Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. ҚБ: дұрыс жауап берген оқушыға қол шапалақтау арқылы Телескоп қолдау көрсетіледі. «BILIMland» «Салыстырайық» Оқушылар мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Түсіндірме кезінде өздерінің ой қорытындыларын қосып айтады. Анықтау жүргізеді. «Жер Күнді айнала қозғалады» деген қорытындыға келеді. Венн диаграммасы әдісі бойынша Күн мен Жерді салыстырады. ҚБ: мұғалімнің «Жарайсың», «Керемет», «Жақсы» деген қолдау сөздері арқылы жүзеге асады. «Бағдаршам» әдісі Мұғалім оқушылардан өз жұмыстарының нәтижелері бойынша оқу мақсатына қаншалықты жеткендігін және ө