Пән: Ғылымға кіріспе

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1-бөлім:Өсімдік әлемі

Мектеп:  
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:  
Сынып: Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 
Сабақтың тақырыбы Өсімдік әлемін қалай сақтауға болады?  
Оқу мақсаты өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіру;

өз өлкесінің өсімдік топтарын сипаттау;

қоршаған әлем құбылыстары, үдерістері мен

нысандарын зерделеуге қажетті жағдайларды

және зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау.

 

 
Сабақтың мақсаттары 2.2.1.7- өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіру;

2.2.1.5 — өз өлкесінің өсімдік топтарын сипаттау;

2.1.1.1 — қоршаған әлем құбылыстары, үрдістері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайларды және тұлғалық қасиеттерін анықтау;

 
Бағалау критерийлері Білім алушылар:

—          Өсімдік өмірін анықтайды;

—          Табиғаттағы өсімдіктің маңыздылығын түсінеді.

 
Тілдік мақсат Оқушылар «өсімдік», «өсімдік өмірі», «өсімдіктің маңыздылығы» сөздерді қатыстыра отырып, сөйлемдер құрайды.  
Құндылықтарды дарыту Сымбатты болып өсуінің маңыздылығы жайлы айта келе салауатты өмір салтына тәрбиелеу.  
Алдыңғы білімдер Оқушылар өсімдіктің өмірі мен  және  қызметін  атап, көрсете біледі (табиғат, топтары, тірі өсімдік, түрлері, т.б.) және табиғаттағы өсімдіктерді ролі, өсуі мен дамуы үшін керек қажеттіліктерін анықтай алады.  
Сабақ барысы  
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар
Сабақтың басы

 

Артық сөзді тап

1.Емен, мамыргүл, алма ағашы, қарағай.

2.Шырша, сабақ, жапырақ, жеміс.

3.Күрек, теледидар, тырма, суқұйғыш.

Қай сөздер қалды? Оларды бір сөзбен қалай атауға болады?

Қалай ойлайсың, өсімдік не үшін керек?

Сабаққа дайындық

Еркін қозғалуға арналған ойын алаңын, топ

санына байланысты түрлі түсті фишкаларды, кубикті

дайындау керек. Алдын ала өсімдіктерге пайда

келтіретін немесе зиян тигізетін жағдаяттарды

сипаттайтын/бейнелейтін үлес

тірмелі парақшалар

жиынтығын әзірлеу керек. Әрбір үлестірмелі

парақшалардың жоғары оң жақ шетіне пайда немесе

зиянның бағасын үш баллдық шкаламен жазу керек.

 
 

Сабақтың ортасы

 

(Т) Шағын топтарға екі затты салыстыруға тапсырма беру. —

 

 

 

Адам көгалда демалып, гүл теріп, өсімдіктерге зиян тигізетінін

байқамайды.

Кейде өсімдіктер тұқым түзіп те үлгермейді. Соның

салдарынан өсімдіктердің кейбір түрі мүлдем жойылып кетуі мүмкін.

Өсімдіктерге

қамқорлықпен

қарау қажет.

Көшет отырғызып, күтіп-

баптаған дұрыс.

Қурап қалған ағаштарды

уақытында кесіп отыру керек.

Себебі олар жас ағаштардың өсуіне кедергі жасайды

Кіріспе тапсырма.

Орман мен таулардың

көрікті жерлерінің суреттерін көрсетіңіз. Атақты

пейжазист суретшілердің туындыларын пайдалануға

да болады. Көңіл күйді көтеру үшін релаксацияға

арналған музыканы қосыңыз. Мүмкіндігінше

бейнекөріністі пайдаланыңыз. Оқушылардың

көрсетілімнен нені көргендерін, нені сезінгендерін

сұраңыз. Оқушылардың білімін саралау мақсатында

кейбір оқушыларға әңгіме құруға тапсырма беріңіз.

Артық сөзді тап.

Бұл жұмысты жұппен

орындаған тиімдірек. Тез және дұрыс орындаған

оқушыларды мадақтаңыз. Үлгіде көрсетілгендей

төрт сөзді ұсыныңыз, мысалы:

• емен, мамыргүл, алма ағашы, қарағай;

• шырша, сабақ, жапырақ, жеміс;

• күрек, теледидар, суқұйғыш, тырма.

Оқушылардан әр қатардағы артық сөздерді

табуды, қалған сөздерді оқып, ортақ сөзбен атауды

сұраңыз және өсімдіктердің пайдасы жөнінде

ойланып көрулерін өтініңіз. Оқушылар жауап

беруге қиналып жатса, «Егер жер бетінен өсімдіктер

жойылып кетсе, не болар еді?» деген сияқты ашық

сұрақ қойып көріңіз.

Жауаптар

1.

Мамыргүл. Ортақ атау – ағаштар.

2.

Шырша. Ортақ атау — өсімдік бөліктері.

3.

Теледидар. Ортақ атау – бақша құралдар

Өзара бағалау ( дескриптор бойынша)

Бағалау  СГ 2. Есептердің шығару нәтижелерін көрсету

 Оқытудың мақсаты бойынша.

Бағалау кртитериі Дескриптор
Кез келген есептерді шығару тәсілдерін мен анықтамаларды пайдаланады Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып   тексереді
Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды
Тапсырмалардың нәтижесін тексеру
Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді
 

«Адам қаңқасы» көрнекі кестесі;

қаңқаның жеке бөліктерінің суреттері мен олардың аттары жазылған кесте;

 

Сабақтың соңы

 

Сабақты қорыту:

Бағалау. «Бес саусақ» стратегиясы бойынша.

.

Алақанды  бояңдар:

— бас бармақ — суретті талқылауға үйренсең;

— сұқ саусақ- сабақта қызық болса;

— ортаңғы саусақ- сурет бойынша әңгіме құрастыру ұнаса;

— аты жоқ саусақ-сабақта қиын болса;

— кішкентай саусақ- сабақ қызықсыз болса.

Бәрін жақсы түсіндім деген оқушы №1, әлі де сұрақтарым бар деген оқушы №2, ешнәрсе түсінбедім деген оқушы №3 суретті көтеру арқылы сабаққа кері байланыс жасайды.

 
Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы  
Оқушыларға жеке көмек пен қолдау көрсету. Сабақ барысында мадақтау сөздер айту арқылы бағалау. Оқушылардың жауаптарын, іс-әрекеттеріне бақылау жүргізіп, түртіп алу  арқылы бағалау. Кері байланыс беру арқылы бағалау. Сергіту сәтін өткізу. Белсенді тақтаны тек 3 минут қолдануды жоспарлаймын.  

 

 

 

 

 

 

Пән: Жаратылыстану                         

Өсімдіктің құрылысы

 

 

 

 

 

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырып:

 

 

 

Өсімдік бөліктері қандай қызмет атқарады?
1 сынып

                    

                    

 

 

Мұғалімнің аты-жөні:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты 2.2.1.2 Өсімдіктердің  негізгі бөлімдерін  және олардың  қызметтерін атау.

.2.2.2 Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу

2.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату

Дағдылар:

Бақылау

Сұрақтарға жауаптарды бақылау арқылы табу.

Ғылыми зерттеуді жоспарлау

Бақыланып тұрған нысандарды ауызша сипаттау.

Сабақ мақсаты Барлық оқушылар:
 Өсімдіктердің  негізгі бөлімдерін  және олардың  қызметтерін атай алады.
Көпшілігі:

Өсімдіктердің  негізгі бөлімдерін, олардың  қызметтерін атайды және оларды суреттен көрсетеді.

Кейбір оқушылар:

Өсімдіктердің  негізгі бөлімдерін  және олардың  қызметтерін біледі және зерттей алады.

Алдыңғы сабақта Өсімдіктің тірі ағза екенін біледі.
Тілдік мақсаты Өсімдіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талқылайды және салыстырады.

Термин сөздер:

·         …бірдей;

·         … бойынша ерекшеленеді;

·         дің, тамыр,бұтақ, жапырақтың түсуі;

·         тамыр,сабақ, жапырақ, гүл,жеміс.

Жоспар
Белгіленген уақыт Жоспарланған жаттығулар

 

 

 

 

 

 

Ресурстар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кіріспе бөлім Көңілді шеңбер. Оқушылар музыка әуенімен көңілді шеңберге жиналады.

Ойын «Не артық?»

Құстар қайтты ән салып

Бұлт шарлады аспанды

Қыс келді деп ән салып

Күзгі суық басталды.

Қане орындарымызға отырып оқулықтарымызды аламыз.Балалар біз өсімдіктердің қандай түрлері болатынын білеміз,ал бүгінгі тақырыбызда Өсімдік бөліктерімен танысатын боламыз.

 

Негізгі бөлім Ұжымдық жұмыс

Өсімдіктер туралы ән айту.

Электрондық оқулықтан өсімдіктердің бқліктері туралы көрсету.

(Ұ)Өсімдіктерді сипаттап,бөліктерін атау.

Өсімдіктер қандай бөліктерден тұрады?

Күтілетін жауаптар:

-Тұқымы,гүлі, сабағы,жапырағы,жемісі т.с.с.

(Қ/Б) Оқушылардың өсімдік бөліктерін атауын бағалау.

«Жеміс-жидектер» пантомима ойнау.

(Ө) Кеппе шөптерді қарап шығу.

(Ж) Кеппе шөптерді сипаттап жұбына түсіндіру.

(Т)Өз тобына берілген шөптің бөліктерін атау.

Жұмбақтар шешу.

(Ө,Т,Қ) Жеміс өсімдіктің бөлігі.

Суретке қара.Өсімдік бөліктерін көрсет және ата.

 

           

Барлық өсімдіктің бөліктері бірдей аталады.Олар пішініне ,мөлшеріне және түсіне байланысты ерекшеленеді.Өсімдіктің барлық бөліктері маңызды. Олардың әрқайсысы белгілі бір қызмет атқарады.

 

Ұ, МК) Сурет бойынша жұмыс.

Екі суреттегі өсімдік­­ терді салыстырыңдар. Қандай айырмашылықтарын байқадыңдар? Осы сұрақты жұппен талдап, өзде­ рінің­ жасаған болжамдарының дұрыстығын дәлел­ деуді тапсырыңыз.

 (ЖЖ) Оқушыларды жұптастырып бір-біріне өсімдік бөліктеріне қатысты сұрақ қоюды ұсыну.

Алаңқай. Оқушылардың назарын оқулықтағы суретке аударыңыз. Тағы қандай жерлерде шөп аз өсетінін, ал қай жерде өте жақсы өсетінін сұраңыз. Неге бұлай болатынын сұраңыз. Шыршалы орманның фотосуретін көрсетіңіз. Толық сөйлемдермен суреттеуді өтініңіз. Кейбір оқушыларға сурет бойынша әңгіме құрауды ұсынуға болады. Оқушылар шыршалы орманның өте қараңғы болатынын, онда жарықтың аз түсетінін, сондықтан ешнәрсе өспейтінін айтуы мүмкін. Салыстыру үшін алаңқай немесе жапырақты орманның суретін көрсетіңіз. Бұл жұмысты оқушылар өз бетімен “өсімдікке жарық қажет” деген қорытынды жасай алатындай етіп ұйымдастырыңыз. Оқушыларға күн жарығы өсімдікке күш-қуат беретінін және олар осының нәтижесінде қоректік заттар түзетінін түсіндіріңіз.

 

 

Шөл. Оқушыларға шөлді жерлердің, орманның суреттерін көрсетіңіз, оқушылар суреттерді салыстырсын. “Неге өсімдіктердің барлығы шөлді жерде тіршілік ете алмайды?” деп сұраңыз. Оқу­ шылар өз жауаптарын негіздесін. Тамыр туралы өткен сабақты естеріне түсіріңіз. Шөлді жерде тіршілік ететін өсімдіктердің тамырының ұзындығы қандай? Неге?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды бөлім

 

 

 

Бақылау

-Жемістердің ішінде не болады?

-Суреттегі тұқымдар несімен ерекшеленеді?

-Өсімдік гүлінің орнына не пайда болады?

Мектеп үлескісіне саяхат.

Зерттеу

Кез келген тұқымды алып, тәрелкеге мақта салып оны дымқылдау қажет. Енді дымқыл мақтаның үстіне тұқымды салып, бетін жабамыз.

Тұқым өнуі үшін ылғал керек!

Рефлексия.  Сынып ортасына екі текше қойылады. Оқушылар өз орындарын табады. «Мен өсімдіктің барлық бөліктерін атай аламын»-деген оқушылар биік текшеге отырады.

«Маған әлі де өсімдіктің бөліктері туралы оқып-білу керек»-деген оқушылар төменгі текшеге отырады.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары берілді,балалардың бүгінгі сабақты қалай түсінгендігін топтық тапсырмалар беру  арқылы қорытылды.

(Ө) «Өсімдік бөліктерінің атауларын жазу» суретке қарап қай өсімдік қандай жағдайда өскенін анықтап, сәйкес сөздермен байлданыстырып сызу және түсіндіру.

Тапсырманың дұрыс орындалуын қадағалау. Орындау жылдамдығы мен тазалығына назар аудару. Тапсырманы орындауға қиналатын оқушыларға көмектесу.  

 

 

 

www.mrsjonesroom.com/themes/

Өсімдіктер.html

 

 

 

Оқушыларға көмек ретінде суреттер көрсетіледі.

 

 

 

Жұмыс дәптері

 

 

 

 

 

Дифференциация – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 Дифференциация  Бірнеше қабілеті жоғары балаларға

(Ж) тапсырмалар  беру

Жарайсыңдар бүгін бәрің сабаққа толық қатысып отырдыңдар деп смаиликтер  жапсырып  мақтап мадақтау Сергіту сәтін орындау.

Бала бала балапан

Қане қайсы алақан

Саусақтарың әйбат

Былай былай ойнат.

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 
 
Жалпы баға

 

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

Comments

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *