Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:           Мектеп:

Күні:                                                         Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6                                                  Қатысқандар:           Қатыспағандар:

Сабақ

Сабақтың тақырыбы: Ақиқатты  іздеу  жолында
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары оқу бағдарламасына  сілтеме 6.1.2.2- адалдықпен өмір сүрудің маңыздылығын ұғыну арқылы ақиқат құндылығының мәнін ашу
Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар істеуге дағдыланған:

шындық туралы білген ұғымдарын кеңейтіп, ақиқат құндылығының  мәнін ашады;

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

адами қарым – қатынастағы шыншылдық қасиеті туралы түсінік алады;

Кейбір оқушылар істеуге қабілетті:

жақсыдан жаманды ара-жігін дұрыс ажырата білу біліктіліктерін дамыту

 

Бағалау критерийі  Адалдықпен өмір сүрудің маңыздылығын ұғыну арқылы ақиқат құндылығының мәнін аша алады.

Адал өмір сүрудің мәнін түсіндіре отырып, қарапайымдылық қасиеті туралы түсінік береді

Шынайы қарым-қатынас жасауға үйренеу арқылы адалдық қасиетке дағдыланады.

 

Тілдік мақсаттар Оқушылар істей алады:

Құндылық:   ақиқат

Қасиеттер: шыншылдық, өз-өзіне  адал болу,жақсыдан жаманды ажырата білу

Пәндік лексика мен терминология:

1.       Сөздің атасы, сөздің анасы деген сөздерді қалай түсінесіңдер?

2.         Неліктен сөздің атасы бірлік, сөздің анасы шындық деп жауап берді?

 

Құндылыққа баулу Өз бетімен АКТ-ны  қолдана алатын, шығармашыл, инновациялық өзгерістерге бейім, ізденімпаз тұлға қалыптастыру.
Пәнаралық байланыс Математика, бейнелеу, орыс тілі
Тақырып бойынша  алдыңғы білім Программалау тілдері, Scratch бағдарламасының интерфейсі туралы біледі.
Сабақтың барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар 
Сабақтың басы

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

Шаттық шеңберін құрып, «Жүрек жылуы» тренингін ойнату.

Мақсаты: оқушылар бір-біріне жүрек жылуын сыйлап, әр оқушы бір-біріне мейірімді, қайырымды, жылы сезімге толы екенін, жақсылықтын бәрі жүректен шығатынын жеткізу.  Жүрекшенің екінші жағында топ аттары бойынша топқа біріктіріледі.

1-топ:  «Спрайт»

2-топ: «Сприт»

3- топ: «Скретч»

Үй тапсырмасын тексеру:

«Кубизм» әдісі

Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қою.

Мақсаты: оқушылардың алдыңғы сабақта  алған білімдерін тексеру, есте сақтау қабілеттерін анықтау.

Дәйексөз

Шындық-ащы болсада денсаулығымызға оң әсерін тигізетін дәрі іспеттес

Оноре де Бальзак

1  Шындықтың шыңын  қалай сезінеміз?

2.Қандай қасиеттер адамды ақиқатқа жетелейді?

1.                 3.Өз өміріңізден қандай мысал келтірер едіңіз? — батырмасының атқаратын қызметі қандай?

Оқушыларды уәждік бағалау «жақсы», «өте жақсы» сөздерімен бағалау.

«Сөзді тап» әдісі бойынша жаңа сабақтың тақырыбы ашылады.

(карточкада сөздер беріледі «анимация», «графика» бір оқушы карточкадағы сөздерді бейне қимылдары арқылы түсіндіреді).

Оқулық, компьютер, интерактивті тақта, слайд, Scratch бағдарламасы, маркер, жұмыс дәптері, карточка.

 

Сабақтың ортасы

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

Әңгiмелеу (мұғалімнің сыйы)

                        Шындыққа жетер жол қайда

Олкезде6 сыныпоқитынедім. 22-наурыз мейрамыболатынсолкүні. Анам маған 10 000 теңгеберді, қыдырыпқайтқыздарыңменсаябаққа шығып деді.Негізі 5 000 теңгебермекшіболған, бірақұсақақшасыболмай ,10 000 бересалды, жартысынқайтыпәкеліпбер деген еді. Түсіріпалдым ба, ұрлатыпалдым ба солақшаныжоғалтыпалдым әйтеуір. Үйгекеліпанама

-Құрбым ақша сұрады , соған бердім деп өтірік айттым. Бірақ сұмдық қызарып кеттім, сол күннен бастап ішкенім ірің, жегенім желім болды. Арада бір апта өтедіанам:

-Әлгі құрбыңнан ақшаңды алып келсеңші,- деп жіберді мені. Мен үйден шығып кеттім де, сәлден соң

-құрбым үйінде жоқ екен ,-деп келдім. Сен өтірік айтып жүрсің қызым, мұның не дейді. Сол жерде жылап жібердім. Ол басынан ақша жоғалтып үйге келгенімді білгенін, құрбыма да қарыз бермегенімді білетінін айтып берді. Өтірік —өрмекшінің торына ұқсайды деді әжем. Бір өтірікті жабу үшін екіншісін айтасың, сөйтіп өріп кете бересің де өзің адасып қаласың ішінде. Сол оқиға еш есімнен кетпейді,өтірік шынымен де өрмекшінің торы секілді.Шындықты сол сәтте айтпағаным үшін іштей өкіндім.

1.      Оқушы шындыққы жетер жолды неліктен таба алмады?

2.       Әжесінің айтқан сөзінен нені ұғуға болады?

Өз-өзіңе адал болам десеңіз шындықты дер кезде айту қажет

Топтық жұмыс

I топ:Ақиқаттың ең сенімді белгісі-қарапайымдылық пен ашықтық. Ғ.Мустафин

II топ:Адалдық жүрген жерде, адамдық жүреді.

Халық мақалы

III топ: Әрқашан шындықты айтсаң, өтірігінің ашылып қалуын уайымдап, қайғыға салынбайсың.

 

«Бас бармақ» тәсілі бойынша топтар бірін-бірі бағалайды.

 
І

Шығармашылық жұмыс

Оқушыларды 4 тапсырма беру,

1- Шындық туралы өлеңді өз ойларымен жалғастыру

2-Сыныптағы шыншыл  баланының суретін салу

3-«Шындық-шыңы ақиқат» тақырыбын сахналау

4-Адалдылық сөзіне сөз жұмбақ құрастыру

Тапсырмамен оқып, танысады, топта талқылайды, бірін- бірі толықтырады.

Топтар өз түйгендерін ортаға салыпайтады.

(смайликтер арқылы бағалау)

 

 

 

I топ: Дәптермен жұмыс (50-бет)Ф.Оңғарсынованың «Шындық» өлеңін оқып өз пікірлеріңмен дәйектеңдер.

II топ: Жағдаятты өз ойларымен аяқтау: Жандостың компьютерде көп ойнап қалуына байланысты математикадан есеп шығаруға уақыты болмады. Мұның себебін сұраған мұғалімге Жандос «Басым қатты ауырып, есепті шығара алмадым»,-деп айтты.

-Жандостың орнында сендер болсаңдар не айтар едіңдер?

III топ: Мақал-мәтел: адалдық, қарапайымдылық, шыншылдық туралы нақыл сөз, мақал-мәтел айту.

 

 

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы

 

 

 

 

 

 

 

 

«Үш шапалақ» арқылы бағалау

Сабақтың соңы

3 мин

«Бес саусақ» әдісі
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау
Оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, деңгейлік тапсырмалар, сәйкестендіру кестесін, жеке, топтық тапсырмаларды орындайды.

 

 

Сабақ барысында «Кубизм» , «Сөзді тап», «Бес саусақ» әдістерін қолдандым. Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техника ережелерін сақтау, көзге арналған жаттығулар орындау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code