Сабақ :  № Мектеп:
Күні: Мұғалім: 
Сынып: 3 Қатысқан оқушылар  саны: Қатыспағандар:

 

Сабақтың тақырыбы: Үш таңбалы сандарды шығарып алу және сандардың графикалық моделі
Осы сабақ  арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 3.5.1.1. 2-3 амалмен орындалатын есепті кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба,  қысқаша жазба түрінде модельдеу.

3.5.2.4. Қосу мен азайту, көбейту және бөлу амалдары компоненттерінің атауларын жақшалы  өрнектерді оқу мен жазуда қолдану

Сабақтың

мақсаты

Барлық оқушылар үшін:

100-ге дейінгі сандар, толық ондықтар, сандарды салыстыру, жазу жəне оқу.

Бірқатар оқушылар үшін:

100-ге дейінгі сандардың құрылу жолын түсіну, натурал сандар тізбегінде санның орнын анықтау.

Кейбір оқушылар үшін:

100-ге дейінгі сандардың түрлі моделін ұсыну, модельдің көмегімен сандарды салыстыра алу.

Бағалау

критерийлері

100-ге дейінгі сандардың түрлі моделін ұсыну, модельдің көмегімен сандарды салыстыра алады

Тапсырмалар арқылы  сұрақтары бар есептерді ажыратады;

күрделі есептерді шешуде әртүрлі әдістерді пайдаланады.

Қолданады: заттарды саналанда сандарды  дұрыс қолданды

Тілдік

мақсаттар

Дағдыларын дамыту:

Есептердің компонеттерін атау, амал компонеттерінің атауларын қолданып, өрнекті бірнеше амалмен оқу.

Пәндік лексика және терминология:

Шарттар, сұрақ, шешім, сызба, қысқа жазба, өрнек, есептердің жауабы.

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл.

Талқылау:

Есептің шешімін қалай жазуға болады?

Есеп шарттарын қалай жазуға (суреттеу) болады?

Жазылым:

Шарттарды, есептің шешімі мен жауабын жазу.

Құндылықтарды

дарыту

—          жұптық және топтық жұмыстар орындау барысында өзіне және айналадағы адамдарға дегени құрмет;

—          топтық жұмыстарды орындау барысындағы ынтымақтастық;

—          өз пікірін білдіру барысындағы ашықтық;

—          топтық жұмыстар, кретаивті шығармашылық ізденістер барысындағыеңбек және шығармашылық;

Пәнаралық

байланыстар

Қазақтілі, дүниетану
Алдыңғымеңгерілгенбілім Есептерді әртүрлі әдістермен шығара  алады.
Жоспар
Жоспарланатын уақыт Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер Дереккөздер
 Сабақ басы

5 мин

 

І Ұйымдастыру кезеңі.  Психологиялық  дайындық

Ынталандыру.

Неліктен кемелер
Адасып қалмайды
Ал тура жолменен
Тұман мен жауында
Желдей есіп самғайды,
Өйткені, өйткені
Байқасаңыз, мінеки
Капитандарға көмекке
Келеді
Ма — те — ма — ти – ка

(Ұ) «Жалғасын тап» ойыны

Мақалдың жартысын айтып ары қарай жалғастыруды тапсыру.

Ағаш жапырағымен,………. жер топырағымен.

Таулы жер бұлақсыз болмас,
………………………………………………

Сулы жер құрақсыз болмас.

 

Көлдің көркі құрақ,
…………………………………………..

Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.

Оқимыз, үйренеміз, жалықпаймыз,

Білімнің шыңына біз шарықтаймыз!»

Өткенді қайталау
Көршілерді тап
11 13 16 17 19
20-дан 1-ге дейін кері санату
«Кім білгіш» ойыны.
2+3= 5+2= 8+1=
3+3= 6+1= 9+1=
4+3= 7+2= 2+1=

Бүгінгі сабағымызда өткен сабақпен ұштастыра отырып 1

1-ден 1000 ға дейінгі аралықтағы реттік және есептік санау бөлімін тиянақтаймыз.Тапсырмаларды  орындау барысында қызығушылықты ояту бөлімінде айтқандай көзбен көріп,құлақпен естіп, қолмен жазып,аяқтарымен  шапшан қозғалу арқылы сабақты қызықты әрі тартымды өтуіне тілектеспін

Тақырыпқа ену үшін уақыт өлшемдері туралы сұрақтарға жауап береді.

Математика оқулығымен таныстыру. Шартты белгілерді таныстыру. Не үшін қажет екенін түсіндіре отырып, қалай пайдалануды үйрету.

Қосу кестесінің қандай бағандардан тұратынына назар аударуын сұраңыз. Бірінші саннан бастап кестедегi қосудың баған бойынша орналасуындағы ортақ негізгі принципін айтыңыз

Оқу мақсатымен, математикалы0 тілдік мақсатпен танысады;

Жетістік критерийлерін болжайды;

Жетістік критерийлерімен танысады.

Үлестірме қағаз;

Слайд 1-4

 

 

 

 

Сабақ ортасы

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

Мұғалім оқушыларға үш  таңбалы сан жазылған карточкадан алып жəне төменде ұсынылған жоспар бойынша оған сипаттама беруді сұрайды.

1. Санды ата.

2.     Сандағы бірліктер мен ондықтардың саныната.

3.     Сандағы жалпы бірліктер саны ната.

4. Санды ондықтар мен бірліктердіңқосындысымен алмастыр.

5. Берілген санның алдында жəне осы саннанкейін тұратын сандардыата.

6. Берілген санды жазу үшін барлығы неше цифр қажет болды жəне олардың арасында əртүрлі цифрларнешеу екендігінкөрсет.

Оқушылар №4 жаттығу нені білдіретінін білмейтіндіктен, оларда қиындық туындайды.

— Ондықтар мен бірліктердің қосындысы нені білдіреді? Оқушылар бұны сабақта білуді мақсат етіп қояды.

  Топтық жұмыс: « Жүйрік болсан озып  көр» әдісі арқылы орындалады

Сәйкестендір» ойыны

Өрнекті жауабымен сәйкестендір

 

( 32 + 40 ) : 9 =

 

45 : 5 ∙ 3 =

 

6 ∙ 4 – 23 =

 

46 + 60 : 6 =

 

( 84 – 39 ) : 5 =

 

57 – 48 : 8 =

 

( 12 + 18 ) : 6 =

 

(52 – 31 ) : 3 =

 

 

1

 

56

 

9

 

8

 

7

 

5

 

27

 

51

Өзектендіру.

(Т) Дүкенге әрқайсысы 8 кг-нан 5 жәшік мандарин және олардан 10 кг артық апельсин әкелінді. Барлық жемістер 10 кг-дық жәшіктерге бөлініп салынды. Әр жәшікке неше кг жемістен салынды.

Есепті топта оқиды, талдайды. Есептің шығарылуын амалдардың орындалу реті бойынша және өрнек түрінде жазады. Одан соң тақтада көрсетілген есепті шығарған өрнекті тауып сәйкестендіреді.

Қорытынды : есепті шығару үшін қандай сұрақтарға жауап іздеді, есеп моделін құрастырады. Оқушы жауаптары толықтырылады.

Қысқаша жазба түрінде есепті модельдеу жолын көрсету, ол үшін сұрақтар қою. Не белгілі, нені табамыз, бірінші қандай амал орындалады?

Мандарин- 8 кг-нан 5 жәшік

Апельсин-? 10 кг артық

Бөлініп салынды – 10 кг-дық жәшікке

Әр жәшікте-? Кг жеміс

«Бармақпен» бағалау жүргізіледі.

 

 

 «Жұптық жұмыс

Оқушылар фигураның ішіне кіретін торкөздерді санайды. Бұл тапсырма фигураның ауданы, фигура ауданының өлшем бірліктері туралы түсінікке дайындық іспеттес.

 

 (ЖЖ) Өрнек құрып, мәнін тап:

10 және 60 сандарының  қосындысына  8–ді қос.

70-ке 12 мен 6 сандарының айырмасынан 30-ды кеміт.

65 пен 5 сандарының айырмасынан 30-ды кеміт.

90-ға 11 мен 9-дың айырмасын қос.

 (Дұрыс жауапты белгіле:

 

Өзара бағалау ( дескриптор бойынша)

Бағалау  СГ 2. Есептердің шығару нәтижелерін көрсету

 Оқытудың мақсаты бойынша.

Бағалау кртитериі Дескриптор
Кез келген есептерді шығару тәсілдерін мен анықтамаларды пайдаланады Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып   тексереді
Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды
Тапсырмалардың нәтижесін тексеру
Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді

Жеке жұмыс

 

 

«

 

 

 

 

Смайликтер» арқылы бағалау

 

Кері байланыс.

Тыңдаған топтардың кері байланысы.

Слайд 5

Мәтін жазылған үлестірме қағаз;

Таймер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 3-9

 

Сабақ соңы

5 мин

 

   «Құпия хат»  әр түрлі фигуралар тізбегі оқушыларға  таратылады.

 

 

 

 

 

1.      Сабақта қандай бөлімді қарастырдық?

2.      Оқу мақсатына  жету үшін біз қандай іс –әрекеттер  жасадық?

3.      Жұптық жұмыс түрінен алған әсеріңізбен бөліссеңіз?

4.      Сөздік  қорын қандай жаңа сөздермен толықтырдық?

5.      Жеке жұмыс қаншылықты қиын болды?

 

Бағалау

Жетістік критерийлері бойынша

Үй жұмысы

Жаңа сандарды і жаттау

Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді.

Сабақта маған не пайдалы болды?

Сабақта маған не қызықты болды?

Сабақта маған не қиын болды?

Үлестірме қағаз
Қосымша ақпарат
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?  Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциация үш түрде іске асады:

1-  үлгерімі төмен оқушыларға қолдау топтық жұмыста үлгерімі жақсы оқушылар тарапынан көрсетіледі.

2 –оқушылардың тапсырмасынан күтілетін нәтиже дифференциацияланған.

 

Оқушылар бір-бірін дискрипторлар арқылы бағалайды. Сол арқылы кері байланыс беріледі. Сабақ философияға қатысты болғандықтан, белсенді азаматтық позициясын қалыптастыруға септігін тигізеді. Сабақта оқушылардың өміріне қауіпті ештеңе пайдаланылмайды. PowerPoint таныстырылымы, аудиофайл тыңдау үшін компьютер қолданылады.
Ойлану

 

 

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма?

 

 

 

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды?

 

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

 

 

Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

 

Төменде берілген бөлімді осы сабақ  туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы баға

Сабақ талаптарға сай өтті. Оқушылар сөздік қорын молайтты. Жұпта бір-біріне қолдау көрсетіп, қарым-қатынас жасады.

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2..

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

 

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

 

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code