Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

1

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

 Күні:

Сынып: 3

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы Көбелек- әдемі жәндік
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 3.1.1.2 Сөздің лексикалық мағынасын түсіну

3.1.2.1 баяу және анық  айтылған шағын хабарлама/хабарландырудағы  жиі қолданылатын сөздер мен фразалардың мағынасын түсіну

3.4.1.1 тірек сөздер, сызбалар, суреттер, символдарды қолдана отырып, мәтін құрастыру /постер құрастыру

 

Сабақтың мақсаттары Барлығы:.тыңдаған мәтіннің мазмұнын  түсінеді, кейіпкерлерін атайды.

Көпшілігі: кейіпкерлердің сөздерін анықтайды, суретті мәтін құрастырады.

Кейбірі:тыңдаған мәтінді мазмұндайды, пікірін айтады.

Бағалау критерийлері Тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсінеді.

Түсінгені бойынша суретті мәтін құрастырады.

Тілдік мақсаттар Бір күні ……………..

Жолы болғанда,  ……………….

Сорына қарай, ………………………….

Сәттілікке орай, ……………………….

Сөйтіп,  …………………….

Құндылықтарды дарыту Қайырымдылыққа тәрбиелеу
Пәнаралық байланыс өнер
АКТ қолдану дағдылары  
Бастапқы білім Мысалдар оқу
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы «Ассоциация» ойыны

Екі баған жазылады, оған төрт сөзден жазылады. Бағанға кез келген жануар, адам, заттардың атын жазады.  Егер бірінші бағанға мысық, екінші бағанға жарық деп жазылса, Жарыққа жылынған мысық, мысық томпақ әрі жылы т.б. ұқсастықтар табады.

 

Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.

Сабақтың мақсаты: тыңдаған қарапайым сөз орамдарын түсінемін және суретті мәтін құрастырамын.

 

 
Сабақтың ортасы (М,Ұ) Суретпен берілген комикс-әңгімелердің бірнеше мысалдарын көрсету. Сурет бойынша комикс-әңгіме құру  (сурет қораптарын, суреттердің астында атаулары бар қораптарды, сөйлеу бұлттарын, ой бұлттарын) ерекшеліктерін түсіндіру.

Мына жәндіктер қалай аталады? (Көбелек, ара, инелік, өрмекші, құмырсқа, қоңыз)
Бұл жәндіктердің пайдасы қандай? (Бал алады, зиянды құрттардан тазартады. Көбелек гүлдерді тозаңдандырады, талшығынан жібек мата алынады. Қоңыз өсімдіктердің жапырағын зиянды құрттардан тазартып, емдейді. Құмырсқа еңбекқор, илеуіне қонған құстардың үстіндегі бүргелерін тазартады. Шегіртке зиянды көк шөптерді, егінді жеп құртып отырады. Шегірткелер топталып жүреді. Ара гүлдердің шырынынан бал жинайды. Қоңыздар топырақты қазып шіріген заттарды ыдыратып табиғат тазалығын сақтауға үлес қосады).
Топтық жұмыс  Тапсырманы орында

 
Жұмбақтар шешу
1. Екі басы жұдырықтай
Ортасы қылдырықтай
/Құмырсқа/
2. Ызыңдап ән салып
Лас жерге қонады
/ Шыбын/
3. Тоқыған ауы — шыбынның жауы
/Өрмекші/
«Үш көбелек»ертегісі
«Үш көбелек»ертегісінің кейіпкерлерінің бейнесін саусақ арқылы сахналау
Балалар, қандай жәндіктерді білесіздер? (Көбелек, ара, инелік, шегіртке, құмырсқа
Балалар қалташаға көбелектерді орналастырады)
Бұл, жәндіктердің қанаттары нешеу? (Екеу )
Көздері, мұртшалары нешеу? (Екеу)

«Күн мен жаңбыр» ойыны
Шарты: балалар отырады, күн
дегенде балалар орындарынан тұрып жүгіреді, ойнайды. Жаңбыр дегенде балалар тәрбиешілердің
қолына ұстаған қолшатырдың астына тығылады

Жәндіктердің бейнесін құрастыру.
Балаларкөбеклектің бейнесін құрастырып шығару.
Бағалау критерийі:

ü  тыңдалған әңгімеге сәйкес сурет салады;

ü  кейіпкердің  сөздерін анықтайды;

ü  тақырып бойынша сөздерді қолданады;

ü  сәйкес тыныс белгілерін қояды.

Жұптық жұмыс

 

 

 

(Ұ) «Әңгіме тауы» арқылы әңгімелеу

Тірек сөздер:

Бір күні ……………..

Қараңғыда байқамай,  ………….

Жолы болғанда,  ……………….

Сорына қарай, ………………………….

Сәттілікке орай, ……………………….

Сөйтіп,  …………………….

Бірнеше оқушының жауаптарын тыңдап, сынып оқушылары  критерий бойынша  бағалайды.

 

Бағалау критерийі:

·         тыңдаған мәтінді мазмұндайды;

·         мазмұндау барысында тірек сөздерді орынды қолданады;

·         сөздерді дұрыс айтады.

 

 

Дифференциация:

қабылдау деңгейі жоғары  оқушылар әңгімелесу кезінде екі кейіпкердің қолданған сөздерін жазу үшін бірнеше сөйлеу бұлттарын қолдана алады;

қабылдау деңгейі орташа оқушылар   кейіпкердің айтқан қарапайым сөздерін анықтап, қолдау арқылы оларды сөйлеу бұлттарына жаза алады.

https://www.youtube.com/watch?v=YaTPyh51toQ

«Арыстан мен тышқан»

бейнематериал

Комикс-әңгімелердің қолданылуын үйретуге арналған сабақ үлгісі (тіркелу тегін):
www.tes.co.uk/ResourceDetail.aspx?storyCode=6140470

Комикс-әңгіменің үлгісі (тегін TES жазылу):
www.tes.co.uk/teaching-resource/Comic-Strip-template-6173017/

 

Сабақтың соңы Кері байланыс

Үйге тапсырма: комикс-әңгіме құрастыру

 
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау — Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

· · ·
Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?

 

 

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?