8 сынып География ҚМЖ

 

Ұзaқ мерзімді жоспaрдың тaрaуы:      Мектеп:

Географияны зерттеу тәсілдері

Күні:                                                           Мұғaлімнің aты-жөні: .

Сынып: 8                                                  Қатысқандар:          Қaтыспaғaндaр:

Сабақтың тақырыбы  География ғылымының салалары
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме) 8.1.1.1 география ғылымының салаларға бөлінуін графикалық түрде көрсетіп түсіндіреді

8.1.1.2 география ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулерді анықтайды;

Сабақтың мақсаты Барлығы саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттайды.

Көпшілігі ұлы географиялық ашылулар мәтінін пайдаланып, кескін картаға саяхатшылардың жүрген жолдарын түсіріп түсіндіре алады.

Кейбіреуі   саяхатшылар мен зерттеушілердің жүрген жолдарын жоққа шығару немесе дәлелдеу арқылы еңбектеріне баға береді.

Бағалау критерийі География ғылымының дамуына саяхатшылар мен зерттеушілердің қосқан үлестерін анықтап талдай алады.

Географиялық саяхатшылар мен зерттеушілердің жүрген жерлерін картадан анықтай алады.

Ғалымдардың ғылыми-зерттеулеріне баға бере алады.

Тілдік мақсаттар —          География ғылымының дамуына үлес қосқан саяхатшылар мен зерттеушілер туралы түсіндіре алады.

—          Зерттеушілер, саяхатшылар, географиялық қоғам, Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым Академиясы, География институты, сел – терминдермен жұмыс жасай алады.

—          Ұлы географиялық ашылулар кезеңінің зерттеген саяхатшылар туралы бейне материалы көрсетеді.

—          Ұлы географиялық ашылулардағы саяхатшылар мен зерттеушілердің  жүрген жерлерін дұрыс не бұрыс екендігін дәлелдей аласың ба?

 

Құндылықтарды дарыту

 

«Мәңгілік ел» құндылықтарын іске асыру .Топтық және жұптық жұмыстарды орындауда бір-біріне құрмет көрсету .

Оқушылар бір – бірінің ойын тыңдайды, өзара сыйластықты қалыптастырады. Жұпта, топта, топпен жұмыс істей білу. Оқушылар белсене қозғала отырып, сымбаттылықтарын сақтауға жаттығу жасайды. Бір-бірінің іс-қимылдарын түсіне білу.

Пəнаралық байланыс Тарих, метеорология.
Алдыңғы білім География ғылымынын дамуына үлес қосқан басқа да зерттеушілерді айта алады.
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Дереккөздер, ресурстар
Сабақтың басы

 

 

2 минут

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі: — Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

Психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар бір бірене мадақтау сөздерін айтады. (жұпта)

 

Сандықтағы қиынды қағаздар арқылы 3 топқа бөлінеді.

 

—  Саяхатшылар;

 —  Зерттеушілер;

—  Ғалымдар.

 

Үй тапсырмасы: Сызба нұсқа арқылы география ғылымының салаларын және оларға мысал келтіріп түсіндіреді:

География

 

 

 

 

 

 

 
 

Дескриптор:

— География ғылымы нені зерттейтінің анықтайды;

— География ғылымының салаларына мысал келтіре алады

—  География ғылымының маңыздылығын айта алады.

 

Оқушыларға дұрыс жауап үшін смайлик арқылы бағалау

 

өте жақсы                жақсы              қаңағаттанарлық

 

 

 

 

 

Сандық, киынды қағаздар.

Сабақтың ортасы

 

3 минут

 

 

«Кезбе тілші» әдісі (коммуникативтік дағдыларды дамыту)

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Миға шабуыл әдісі

7 минут

 

 

 

«Кір жаятын жіп» әдісі

4 минут

 

 

 

 

 

3 минут

 Жаңа тақырыпты ашу үшін оқушыларға тақтадан сурет көрсетіледі

   

     Оқушыларға топқа талқылауға арналған тақырып  бойынша бейнебаян көрсетіледі. Топқа берілген тақырып бойынша дайындалып ерікті оқушыны басқа топқа сұхбаттасуға жібереді сағат тілі бойынша. Соңында жиналған мәліметтермен өз тобының мүшелерімен бөліседі.

Топта жұмыс (Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі):

Сәйкестендіру

Саяхатшылар: Ежелгі зерттеушілер туралы ақпаратты тыңдайды.Тапсырма: Ежелгі зерттеушілердің сынарын тауып  сәйкестендіру

1.Мысырлықтар А) бірінші рет
«география» ұғымын енгізген
2. Эратосфен В) жылдың
ұзақтығын анықтап күн күнтізбесін жасады.

 

3. XV-XVII ғасырлардың ортасында С) географиялық өзгерістерді ғылыми тілде түсіндіріп, алғаш рет масштабты
қолданып карта жасаған.
4. Фалес және Анаксимандр D) Махмұд Қашғари «Дүниежүзінің дөңгелек картасы»
атты еңбегінде түркі халықтарының қалаларына
және жер бедеріне сипаттама берген.
5.Ежелгі грек ғалымы Геродок Е)Ұлы географиялық ашылулар басталды.

Бағалау Дескриптор:

—          Ежелгі зерттеушілер туралы түсінік қалыптастыра алады.

—          Зерттеушілердің зерттеген аймақтарын анықтайды.

—          Саяхатшылар мен зерттеушілердің ғылымға қосқан үлестерін талқылайды;

—          Зерттеушілердің сынарын таба алады.

 

Зерттеушілер: Орыс ғалымдарының зерттеулері туралы тыңдайды. Тапсырма: Берілген сурет бойынша орыс зерттеушілердің зерттеген аймақтарын жазады

_______________________________

    Н.А. Северцев

_______________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________

 

 

 

В.В. Сапожников

_______________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________

 

 

 

В.В. Докучаев

_______________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________

 

 

В.А. Обручев

 

_______________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________

 

Дескриптор:

—          Орыс зерттеушілердің зерттеген аймақтарын анықтайды.

—          Зерттеушілердің жүріп өткен жерлерін картадан анықтайды;

—          Саяхатшылардың ғылымға қосқан үлестерін талқылайды;

 

Ғалымдар: География ғылымының дамуына үлес қосқан қазақ зерттеушілері туралы тыңдайды. Тапсырма: Ш.Уәлиханов пен Қ.Сәтбаев туралы эссе жазыңыз.

Дескриптор:

—          Қазақ зерттеушілерінің зерттеген аймақтарын анықтайды

—          Эссе бойынша қазақ зерттеушілерінің еңбектерін  жазады;

—          Зерттелген аймақтарының маңыздылығын түсіндіреді

 

 

Тапсырма: Жеке жұмыс. Оқушылар картадан саяхатшылар мен зерттеушілердің жүрген жерлерін кескін картаға түсіреді.

Дескриптор:

—          Картада ұлы географиялық ашылулардың жүрген жолдарын анықтайды.

—          Саяхатшылар мен зерттеушілердің жүріп өткен жерлерінің географиялық нысандарды кескін картаға түсіреді;

—          Cаяхатшылардың сапарға шығу маңыздылығын түсіндіреді.

 

Кір жаятын жіпте сабақтағы негізгі ұғымдар ретсіз  ілінген.

Тапсырма: Ұғымдарды ретімен орналастырып кестені толтырады.

Негізгі ұғымдар: зерттеушілер, саяхатшылар, географиялық қоғам, Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым Академиясы, География институты, сел.

Терминдер Мағынасы
1.  
2.  
3.  
4.  
5.  
6.  

Дескриптор:

—          Ұғымдардың мағынасын анықтайды;

—          Терминдерді түсініп жазады.

—          Ұғымдарды еске сақтайды.

 

Сергіту сәті: «Адам адамға»

Топтағы адамдар жұп-жұбымен  бір-біріне қарама-қарсы тұру қажет. Жүргізуші дененің бір мүшесін айтқан кезде, жұптар дене мүшелерін бірін-біріне тигізу қажет. (Мысалы, қол-қолға, аяқ-аяққа…)Кейін жұптар ауысады.

 

 

 

 

 

 

Интернет жүйесі

(бейнебаян)

https://www.youtube.com/watch?v=5zi2V6mZ68U

https://www.youtube.com/watch?v=vX5FjDpEtqY

https://www.youtube.com/watch?v=9Wu3jNGa47U

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Д.ж физикалық картасы мен кескін карта.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма қағаздары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы «Ақылдың алты қалпағы» әдісі

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия

4 минут

 

 

Бүгінгі тақырып бойынша әр топқа екі қалпақтан беріледі. Әр қалпақ өзінің бағыты бойынша бүгінгі тақырыпқа қорытындылайды.

Тапсырма: сабақты қорытындылау үшін Kohoot.it. онлайн интернетті қолданамыз.

1. «География ғылымының атасы»

A)Страбон          B)Эрaтосфен     C) Птоломей

D)Аристотель    E)Пифагор

2. Карта бойынша жүрген жолдарын белгілеу.

3. Ұлы географиялық ашылулар кезенің көрсет

A)XV-XVIIғ         B)XIV-XVI ғ    C) XVII-XIX ғ

D)XVII ғ    E)XI ғ    E)XII ғ

4.Қазақстанда география қоғамы қай жылы пайда болды.

A)1949      B)1952   C) 1962   D)1975    E)1983    E)1935

5. Видеода қай зерттеуші туралы айтылғанын анықтау керек.

.Сабақты бекіту:

1.Географиялық білім көздеріне нелер жатады?

2.Жергілікті жерді танып білу үшін қандай құралдарды қолданамыз?

3.Жергілікті жердің табиғатын білу қаншалықты маңызды деп ойлайсың?

 

«Плюс-минус-қызықты» әдісі Оқушыларға сабақ соңында кестені толтыру ұсынылады: П(+);  М(-);    Қ (қызықты).

«П»-«плюс»  бағанына сабақта ұнаған нәрсе жазылады: ақпарат, жұмыс түрлері, т.с.с.

«М»-«минус» бағанына сабақтың ұнамаған немесе түсініксіз сәттері, оқушы пікірі бойынша оған ешқандай қажеттілігі жоқ ақпарат жазылады.

«Қ»-«қызықты» бағанына оқушылар сабақта естіген қызықты мәліметтерді жазады, оған қоса тақырып бойынша білгісі келетін мәселелер бойынша мұғалімге сұрақтар жазуға болады.

Алты қалпақ
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Пәнаралық байланыстар.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану

Оқушылардың деңгейлеріне қарай әртүрлі деңгейлік тапсырмалар берілді. Барлығы саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттайды.

Кейбіреуіне тақырып бойынша тапсырмаларды орындап түсіну үшін оқушыларға қолдау көрсетіп ынталандыру қажет.  Тапсырмалар орындау барысында «Кезбе тілші» әдісінің тиімділігі оқушылардың топта жұмыс істеуіне толыққанды көмек көрсетеді.Ой өозғау әдісі арқылы кескін картамен жұмыс жүргізіледі ягни есте сақтау дағдысы қалыптасады. «Алты қалпақ» әдісінің тиімділігі оқушылар жаңа тақырып бойынша не түсінгендігін бір сөйлем арқылы өзінің есте сақтау қабілетін жақсартады.

Оқушылардың топта немесе жұптық тапсырмаларды орындау кезіңде қадағалау. Оқушылардың уәжін көтеру негізінде мадақтау сөздері, смайлик, жеміс стикерлерімен бағаланып отырады. Бағалау  Пәнаралық байланыс тарих. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау ережелері сақталды. АҚТӨ ны қолданылады.
Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
 
Қорытынды бағалау

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бөлім:   Мектеп: 

 

 
Күні: 1-сабақ Мұғалімнің

аты-жөні:

 
Сынып: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы Географиялық зерттеу әдістерінің түрлері
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме) 8.1.1.3 географиялық зерттеу әдістерінің (далалық, картографиялық, теориялық) мәнін түсіндіріп, қолданады;
Сабақтың мақсаты Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:

Зерттелу сипаты, орны, Геродот, Птоломей, Страбон зерттеулері туралы білу; картамен жұмыс істеу дағдыларын дамытады

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады;

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Жетістік критерийі ·         Қосымша ақпарат көзінен алған мәліметтерді  түсінеді;

·         Мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде оқи алады және ұсына алады;

·         Географиялық білім  көздерін біледі, карта, атлас, оқулық, әдебиеттермен қалай жұмыс істеу керек екенін түсінеді және барлық білім көздерін өз қажетіне қолданады.

Тілдік мақсаттар Географиялық білім көздері болып табылатын оқулық, географиялық атластармен екі томдық «Қазақ КСР атласы»,                     3 томдық ұлттық атластар мен тақырыптық карталар географиялық карталардың білім алуда маңызы зор екенін білу
Құндылықтар Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық, жыл сайын,
Жаһандық азаматтыққа тәрбиелеу Адами құндылықтарды дәріптеу
АКТ дағдысын қолдану Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады.
Өмірмен байланыс Климаттық өзгерістерді талқылау
Пәнаралық байланыс Биология  мен тарих, физика
Алдыңғы білім 8.О2.Тарсырманың ерекшеліктерді анықтау
Сабақ барысы
Жоспарланған кезеңдері Жоспарланған іс-әрекеттер

 

Дереккөздер
Сабақтың басы

5 мин

 

Ұйымдастыру кезеңі

«Бес қадам» стратегиясы. Сыныптан 4 оқушы  шығады, бес қадам аттап жылдам жауап береді.

Сыни тұрғыдан ойлауға «Түрткі, сынақтан өткізу, қайта бағыттау» сұрақтары

1.Географиялық білім не үшін қажет?

2.Неліктен?

3.Географиялық білімдерді алған жағдайда қандай мамандықтарға қол жеткізуге болады?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру

Слайд

 

Сабақтың ортасы

15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мағынаны тану кезеңі

 

                               

ВЕН ДИАГРАММАСЫ   Тарих мен география

 

 

 

 

 
Топтық жұмыс «Жигсо»

4 топқа  «Географиялық білім көздеріне» нелер жататының анықтап, қорғау Сіздің тобыңызда 5  рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушы-ларды анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді. Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы, жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді.

Жұптық  жұмыс

1-тапсырма. Асты сызылған сөздерге түсініктеме беріңіз.

2-тапсырма: Мәтінге сүйене отыра, 3 сұрақ құрастырыңыз.

Оқытуды  ң мақсаты бойынша.

Бағалау кртитериі Дескриптор
Кез келген тапсырмаларды  орындау және тақырыпты кез келген тәсілдерімен  түсіндіру пайдаланады Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып   тексереді
Орындалған тапсырмалардың дұрыстығын бақылайды
Тапсырмалардың нәтижесін тексеру
Орындалған жүмыстардың жақсы үлгілерін көрсетеді

Жұптық бағалау.

Дискрипторлар: жоғарғы балл -5 балл.

—          Басы +

—          Ортасы +

—          Қорытынды +

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

флипчарт

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://kk.wikipedia.org/wiki/

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақты бекіту:

1.Географиялық білім көздеріне нелер жатады?

2.Жергілікті жерді танып білу үшін қандай құралдарды қолданамыз?

3.Жергілікті жердің табиғатын білу қаншалықты маңызды деп ойлайсың?

Қаншалықты  түсінгенін, түсінбеген жерін, жіберген қателіктерін күнделікке толтыру. (5мин)

Не үйрендім? Не қиын болды? Түсінбеген жерім
     

Бақылаушының  бағалау парағы

Рефлексия   

Оқушы мен мұғалім кері байланысы.

Өз-өзін  бағалау  ауызша  жүзеге асады.

Оқушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып, сабақта туындаған  ойларын тізбектейді:

Алдымен біз былай деп ойладық…..

Одан кейін біз мына проблемаға тап болдық………….

Проблеманы шешу үшін……жасадық.

Бұдан біз………………көрдік.

Демек, бұл мынаны білдіреді……………..

Сонымен біз……………..деген шешімге келдік

Бағалау

Жетістік критерийлері бойынша

Үй жұмысы

Жаңа сөздерді жаттау

 
Сабақта саралау тапсырмалары болды  ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау
 

 

 

 
Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? 

Барлық оқушылар ОМ жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақтағы  саралау дұрыс өтті ме? 

Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге?

 

 

 

 

 

 

Жалпы бағалау

 

 

Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)

1:

 

2:

 

Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?

 

 

 

Comments

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code