Пәннің аты Уақыты: Кабинет: Мұғалім
Сабақтың атауы 0-ден 10-ға дейінгі сандар,толық ондықтар.100
Мақсаты 0-ден 10-ға дейінгі сандар. Толық ондықтар (салыстыру, сандарды қосу және азайту). 10 көлеміндегі сандардың құрамы.

Білімділік мақсаты: 10 көлеміндегі кестелік қосу және азайтуды, 10  көлеміндегі нумерацияны, 10 көлеміндегі сандардың құрамын қайталау

Дамытушылық мақсаты: сандардың қатарын ажырата білу қабілеттерін дамыту

Тәрбиелік мақсаты: шапшаң есептеуге баулу.

Күтілетін нәтиже
Психологиялық ахуал Оқушылармен амандасу, кезекшімен сұхбат. Құрал-жабдықтарын тексеріп шығу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

 

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту 1.      Сандарды қайталау.

Бірінші сыныпта алған математика сабақтарында  нені үйренгендерін еске түсіруді сұрау

·         Сабақта оқығандарыңның барлығын естерңе түсіре алдыңдар ма, соны тексерейік. Бұл үшін бірнеше жаттығулар орындайық.

·         10-ға және 20-ға дейін тура және кері бағытта санаңдар (сан сәулесін пайдалануға болады).

·         5-тен кейінгі санды ата, келесі санның 5-тен нешеуі артық?

·         9-дың алдындағы санда ата, алдыңғы санның 9-дан нешеуі кем?

·         3,9,1 сандарының көршілерін ата

·         6 мен 8, 7 мен 9 сандарының арасында қандай сан тұрады? Санды атау, балалар осы санды құрастыруға болатын цифрлары бар екі карточканы көрсетеді.

2.      Қосу және азайтуда сан атауларын қайталау.

 

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

 

 

3.      Қосу кестесін қайталау.

«Мақсатыңа жет» ойыны. Мысалдар тізбегін ата бастаймын. Балалар жауап ретінде цифрлы карточкаларды көрсетеді. Қате санағандарды ұстап аламын.

Тізбектер әртүрлі болуы мүмкін. Мысалы, 5+4-3+2,  9+1-8-1+7,   5+0-2+7-10.

Ойын соңында тапсырманы жақсы орындағандарды атап өту.

4.      Сандар құрамын қайталау.

 

Мағынаны тану ІІІ. Оқулық бойынша жұмыс.

Математика оқулығымен таныстыру. Шартты белгілерді таныстыру. Не үшін қажет екенін түсіндіре отырып, қалай пайдалануды үйрету.

1-жаттығу. Балалар футбол добын қақпайлаған қақпашының суретін қарастырады. «Гол, соқ!» ойыны  түрінде жүргізіледі. Алдымен 2+=10 деген өрнек құрылады. Ал кейіннен балалар сондай саны бар допты таңдап, тура теңдікті шығарады. Одан кейін қосындының мәні өзгеріп, ойын жалғасады.

    2-жаттығу. Жалпылама ауызша орындауға болады.

Сергіту сәті Күн ұйықтайды (ұйықтайды)
Күн оянады(керіледі)
Жел соқты (тербеледі)
Жаңбыр жауды (алақан тарсылы)
Найзағай тарсылдады (шапалақтайды)
Жел басылды, күн шылды (тып-тыныш отырады)
Ой сергітеді,шашағандары

басылады

Ой толғаныс 3-жаттығу.  Нұсқа бойынша таптарда жаппай жұмыс ұйымдастырылады. Кестедегі әр жолға белгілі бір сурет сәйкес келеді. Осы суреттерден тұратын кестенің жанында өрнектер қарастырылған. Балалар кестеден тиісті санды таңдап алып, өрнек құрастырады және олардың мәнін табады. Өрнектер санын алдын ала келісіп алуға болады.

4-жаттығу. өзіндік жұмысы ретінде беруге болады. Соңынан тексеру қажет.

5-жаттығу. тақтамен жұмыс. Мұнда оқушылар көшіріп жазуды естеріне түсіреді. Сонан кейін оқушылар мұғалімнің басшылығымен кері есептер құрастырып, оларды ауызша немесе жазбаша орындайды. Егер жұмыс ойдағыдай орындалса, өздік жұмыс дәптеріндегі екі тапсырманы беруге болады.

7-жаттығу. балалар шешуін негіздей отырып, сыныпта орындалады. Оқушылармен бірге талдау жүргізіп, қай фигуралар сыртқы контурды құрайтынын және олар қалай қайталанатынына көңіл аудару керек. Сонан кейін кіші фигуралар қарастырылады.

 

Жүрегіндегі осы сабаққа деген ерекше ықыластарын жеткізеді.
Үйге тапсырма №6,5-бетте Күнделіктеріне жазып алады
Бағалау Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

 

Бағалау парақшасын толтырады.
Кері байланыс Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

 

Пәннің аты Уақыты: Кабинет: Мұғалім
Сабақтың атауы Теңдіктер.Теңісіздіктер.Теңдеулер.
Мақсаты Мақсаты: теңдік, теңсіздік, өрнек, теңдеу туралы білімдерін жетілдіру; алған білімдерін таныс және жаңа оқу жағдайларында пайдалана білу; математика бойынша білім — білік жүйелерін игеру деңгейлерін тексеру; логикалық ойлауларын дамыту.
Күтілетін нәтиже
Психологиялық ахуал Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа дайындықты тексереміз. Сабақтың қожайыны – оқулық, оның көмекшілері – дәптер, қалам, сызғыш, қарындаш және белгі карточкалары. Оқушының зейінін сабаққа аудару. Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту 1. Математикалық диктант.
— 7 саны 91 – ден неше есе кем? (13)
— 68 шығу үшін 17 — ні неше есе арттыру керек? (4)
— 8 шығу үшін 56 — ны нешеге бөлу керек? (7)
— Азайғыш – 1000, азайтқыш – 450. Айырманың мәнін тап. (550)
— Бөлінгіш – 320. Бөлінді – 4. Бөлгіш нешеге тең? (80)
— Санның төрттен бір бөлігі 60 — қа тең. Сан нешеге тең? (240)
Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.
Мағынаны тану Дәптермен жұмыс.
1-тапсырма.Доптарды,кесінділерді бір-бірімен салыстырады.Сандарды салыстырады,олардың арасына артық,кем немесе тең белгісін қояды.
2-тапсырма.Цифрлар мен таңбаларды жазу дағдысын машықтандырады.1-топ №12-топ №2

3-топ №3,4

Сергіту сәті Күн ұйықтайды (ұйықтайды)
Күн оянады(керіледі)
Жел соқты (тербеледі)
Жаңбыр жауды (алақан тарсылы)
Найзағай тарсылдады (шапалақтайды)
Жел басылды, күн шылды (тып-тыныш отырады)
Ой сергітеді,шашағандары

басылады

Ой толғаныс Өздік жұмыс. Фигуралардың периметрі мен ауданын тап.
Р = (5 + 3) ∙ 2 = 16 (см) S = 5 ∙ 3 = 15 (см2)
Р = 3 ∙ 4 = 12 (см) S = 3 ∙ 3 = 9 (см2)
Жүрегіндегі осы сабаққа деген ерекше ықыластарын жеткізеді.
Үйге тапсырма №5 7-бет Күнделіктеріне жазып алады
Бағалау Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау Бағалау парақшасын толтырады.
Кері байланыс Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

 

Пәннің аты Уақыты: Кабинет: Мұғалім
Сабақтың атауы Есептер шығару. Білімдерін тексеру.
Мақсаты Білімділік: Оқушылардың өткен сабақтардан алған білімдерін пысықтап, қайталауға арналған есептер шығару. Оқушылардың білім деңгейін тексеру, алған білімдерін тиянақтау.
Дамытушылық: Ойын арқылы оқушылардың логикалық ойлау, есептеу қабілеттерін, танымдық қызығушылығын арттырып, ой өрісін кеңейту.
Тәрбиелік: Оқушыларды тапқырлыққа, жылдам ойлауға, ойын қорыта білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: дәстүрлі емес
Сабақтың түрі: қайталау
Сабақтың әдісі: Сұрақ — жауап, ойын, түсіндіру, қайталау.
Күтілетін нәтиже
Психологиялық ахуал Психологиялық дайындық.
Армысың асыл күн!
Армысың асыл жер
Армысың көк аспан
Армысың жан досым
Жылуыма жылу қос міне менің қолым!
Бір, екі, үш
Отырамыз тып — тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз.
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту «Санды тап» ойыны.
— Мен бір сан ойладым, егер одан 20 — ны азайтсақ, нәтижесі 50 болады. Мен қандай сан ойладым?
— Мен бір сан ойладым, егер одан 10 — ды азайтсақ, нәтижесі 2 болады. Мен қандай сан ойладым?
— Мен бір сан ойладым, егер одан 40 — ты азайтсақ, нәтижесі 20 болады. Мен қандай сан ойладым?
— Мен бір сан ойладым, егер одан 8 — ді азайтсақ, нәтижесі 2 болады. Мен қандай сан ойладым?
90 мен 50 — дің айырмасына 8 — ді қос.
80мен 30 — дың айырмасына 7 — ні қос.
60 пен 50 – дің айырмасына 40 — ты қос.
70 пен 40 — тың айырмасынан 20 — ны азайт.
50 — ге 90мен 80 — нің айырмасын қос
60 — қа 50мен 30 — дың айырмасын қос.
Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.
Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс

Мысал:2  (Жазбаша тақтаға орындату)

23+7=30                 67+3=70            48см+2см=50см

56+4=60                 94+6=100          88см+2см=90см

30-7=23                  100-6=94             9дм-2см=88см

1-топ №1

2-топ №2

3-топ №3,4

Сергіту сәті Еркiн ұста денеңдi,
Тарсылдатпай едендi,
Орнымыздан тұрып алып.
Жүгiрейiк бiр уақыт,
Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.
Аяқты алға созайық,
Тiк көтерiп, қозғайық,
Тым сылбыр да болмайық.
Алға қарай озбайық,
Бiр, екi, үшi, бiр, екi, үш.
Ой сергітеді,шашағандары

басылады

Ой толғаныс Логикалық есептер:
1. Алматта үш асық, 2. Дүкеннен үш сабын алдым,
Санатта екі асық. Оның және қабын алдым.
Қанатта бір асық, Екі ысқышты тағы алдым.
Ал менде төрт асық, Есептеші сонда бәрі,
Барлығы неше асық? Қанша болды қолда бәрі?
3. Қоян қорқып құмда тұр, 4. Ақбоз, Көкбоз — екі жұлдыз,
Бұзау үркіп шымда тұр. Жетіқарақшы — жеті жұлдыз,
Сүңгіп кетсе екеуі, Шоғыменен шоғыр жұлдыз,
Нешеу екен шын батыр? Тобыменен неше жұлдыз?
Жүрегіндегі осы сабаққа деген ерекше ықыластарын жеткізеді.
Үйге тапсырма №5 8-бетте Күнделіктеріне жазып алады
Бағалау Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау Бағалау парақшасын толтырады.
Кері байланыс — балалар осымен біздің ертегілер еліне атты сабағымыз өз мәресіне жетті. Енді оқушылар сендердің алдарыңда екі көңіл — күй белгілері жатыр. Егерде сендерге бүгінгі ертегі кейіпкерлермен жұмыс істеу ұнаса, жымиып тұрған бейнені, ал егер ұнамаса мұңайып тұрған бейнені көтересіңдер.

 

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

 

Пәннің аты Уақыты: Кабинет: Мұғалім
Сабақтың атауы 11-ден 20-ға дейінгі сандардың құрылуы,жазылуы,оқылуы
Мақсаты 1.Екі таңбалы сандардың құрылуы, жазылуы,  оқылуымен таныстыру.

2. Логикалық қабілеттерін дамыту, сандарды   көркем

жазуға дағдыландыру

3. Ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу

Көрнекілігі:карточкалар, дидактикалық материалдар, сандар, кестелер

Күтілетін нәтиже
Психологиялық ахуал Бала, бала, балапан,
Қане, қайсы, алақан.
Саусақтарың әйбат,
Былай-былай ойнат.
Бала, бала, балапан,
Қане, қайсы, алақан?
Саусақтарың әйбат,
Былай-былай ойнат.
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту «Математикалық диктант» (жауабы)

 

—         Көлікте 8 адам келе жатты. Жолда 5 адам түсіп қалды. Неше адам қалды?

—         Айсауле 9 жаста. Азиза 6 жаста. Айсауле Азизадан қанша жас үлкен? 9-6=3 жас

 

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.
Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс

Санағышты пайдалану

—         10 таяқшаны басқаша қалай айтуға болады?

—         1 ондықтықта неше бірлік бар

11,12,13,14 сандар «түсінік»

—         Он жақта бірлікті сана

—         Сол жақтағы ондықтарды сана

—         Қанша ондық бар?

—         Жазылған сандарды оқы

—         11,12,13,14

2.    1-5 тапсырмаларды орындау

Сергіту сәті Орманда кірпі келеді,
Саңырауқұлақ тереді.
Кездесті, міне, керегі:
Екеуі қайың астынан.
Біреуі терек қасынан.
Қанша олар болмақ есепте,
Тоқылған салса себетке?
Ой сергітеді,шашағандары

басылады

Ой толғаныс Самат төменнен санағанда бесінші, жоғарыдан санағанда бесінші қабатта тұрады. Самат қай қабатта тұрады? Жүрегіндегі осы сабаққа деген ерекше ықыластарын жеткізеді.
Үйге тапсырма №6 10-бетте Күнделіктеріне жазып алады
Бағалау Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау Бағалау парақшасын толтырады.
Кері байланыс Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

 

Пәннің аты Уақыты: Кабинет: Мұғалім
Сабақтың атауы Сандарды салыстыру
Мақсаты 1) Екі иаңбалы сандарды ондықтармен және бірліктермен санау арқылы шығарып алуға машықтандыру; Екі таңбалы сандарды оқу мен жазудың ерекшеліктерімен таныстыру, қатардағы орнына және ретіне қарай салыстыру, олардың ондықтар мен бірліктерден тұратынын аңғарту;
2) бір амалмен шығарылатын есептерді пысықтау, кестелік қосу мен
азайтуды және сәйкес ондықтарды қосу мен азайтуды қайталау;
3) іскерлікке баулу
Көрнекілік: интертақта слайдтары, әр түсті жолақшалар, сызбалар, кесте, цифрлар.
Әдісі: сұрақ — жауап, көрнекілік, топтық жұмыс, ойын.
Түрі: аралас сабақ.
Күтілетін нәтиже
Психологиялық ахуал Жолдарыңа үңіліп,
Екі бақа жүгіріп,
Секіреді, бақ-бақ,
Ағаштарды аттап.
Олар ерте тұрады,
Беті-қолын жуады.
Оңға-солға шайқалып,
Бақылдайды ән салып.
Судан шіркей табады,
Өсіп үлкен болады.
Бақ-бақ, нақ-нақ,
Біздер айттық тақпақ.
/Б.Бөрiбаев/
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту — Балалар, математика пәнінде оқушылар не істейді?
Жауаптары: санайды, қосады, азайтады, өлшейді.
— Дұрыс, ал адамдар нені санайды?
Нені өлшейді?
Нені қосады?
Нені азайтады?
Жауаптары: ақшаны, заттарды, дүкендегі заттарды, айлар мен жылдарды, т. б.
— Барлық мамандардың иелеріне санау, есептеу керек пе? (Ие)
— ендеше біз де бүгін тез, дұрыс, шапшаң санауды бастайық.
Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.
Мағынаны тану  Суретте неше жолақша бар?
— Әр жолақша неше шаршыдан құрастырылған?
— Он шаршыдан он рет алсақ, барлығы қанша болды? (100)
— Дұрыс, бұл бір жүздікті білдіреді
— Жүз саны былай жазылады: 100
2)- Жасыл жолақша нешеу? (1 ондық)
— Суретте неше көк шаршы бар? ( 4)
— Барлығы неше шаршы бар? (14) Былай жазылады. (тақтада көрсету) Бұл — екі таңбалы сан.
— Жасыл жолақша нешеу? (1 ондық)
— Көк шаршылар нешеу? (6)
— Барлығы неше шаршы бар? (16 ) Бұл былай жазылады ( тақтада көрсету) Бұл да екі таңбалы сан.Оқулықтағы тапсырмаларды орындау.
Сергіту сәті Шаршасаңдар, балалар,
Қолдарыңды созыңдар.
Саусақтармен ойнаңдар,
Қолдарыңды сермеңдер.
Денелерiң шынықсын,
Саналарың тынықсын.
Ой сергітеді,шашағандары

басылады

Ой толғаныс І — топ: ——————————— ІІ — топ:
18 = 1онд. 8бірл. ——————— 4 онд. 5 бірл. =45
24= 2онд. 4 бірл. ——————— 6 онд. 1 бірл. = 61
37= 3онд. 7бірл. ——————— 8 онд. 3 бірл. =83
(жауабын тексеру)Шығармашылық тапсырма.
1 — тапсырма:
2 доңғалақты — 3
3 доңғалақты — 1
Ш: 2+2+2+3 =9
2 — тапсырма: Шаршының 4 бұрышы бар. Бір бұрышын қиып тастасаң, қанша бұрыш
қалады?
Үйге тапсырма №6,10-бетте Күнделіктеріне жазып алады
Бағалау Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

 

Бағалау парақшасын толтырады.
Кері байланыс Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

 

Пәннің аты Уақыты: Кабинет: Мұғалім
Сабақтың атауы 11-ден 20-ға дейінгі сандардың ондық құрамы
Мақсаты 1-Оқушылардың өткен сабақтан алған білімдерін тереңдету. Есепті ауызша, жазбаша сурет бойынша құрастыру,шығару .

2-Оқушылардың есеп шығару барысында толық жауап беру арқылы байланыстырып сойлеу қабілеттерін дамыту. Есте сақтау қабілеттерін, зейіндерін, байқағыштарын арттыру.

3- Салауатты өмір салтын тәрбиелеу. Спортшы бейнесін елестету арқылы

Сабақ барысында спортшы бойындағы бар қасиеттерге ( жылдамдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа, зеректікке)  еліктеуге ұмтылдыру.

 

Сабақтың түрі: бекіту сабағы, жарыс.

 

Әдісі: Сұрақ  жауап, жарыс, саяхат.

 

Пәнаралық байланысы: дене шынықтыру

 

Қажетті құралдар: презентация, смайликтер (қызыл , жасыл), карточкалар, қима  қағаздар.

Күтілетін нәтиже
Психологиялық ахуал Ұйымдастыру кезеңі: топқа бөліну, амандасу:

Қайырлылы күн, ұстаздар!

Қайырлы күн, қонақтар!

Тай құлындай тебіскен,

Армысындар жас достар!

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту «11- ден 20-  ға дейінгі сандардың ондық құрамы»

  • Балалар, былтыр Қазақстанда қандай әлемдік , спорттық іс  шара өтті?
  • Қысқы Азиада ойыны.
  • Ал Азиада дегеніміз не?

қысқы  Азия ойындары , Қазақстанның екі қаласында Астанада және Алматыда өтті.

  • Азиада еліне саяхат жасай отырып, жарыс өткіземіз. Өте жақсы орындалған тапсырмаларға қызыл смайликтер, ал жақсы орындалған жасыл смайликтер беріледі.
  • Ал, енді жарысты бастаймыз. Осы топтардың ішінде кім Азиада ойындардың жеңімпазы болады екен?

Үш топқа бөлінеді : «Жылдамдар», «Жүйріктер», «Мықтылар».

 

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.
Мағынаны тану

Тиісті сандарды қой Қызықтыру

.

13- 4 + * = 14              6+ 2 + * = 15           4 + 8 + * = 7

3 + 5 + * = 12              5 + 1 + * = 14           16 – 8 + * = 14

7 + 5 + * = 15              7 + 3 + * = 15           17 – 9 + * = 11

13 – 6 + * = 11             17- 9 + * = 12           15 – 8 + * = 14

1-5 тапсырмаларды орындау.

 

Сергіту сәті Орманның бiз емшiсiмiз,
Тоқ, тоқ, тоқ (партаны үш рет ұрады).
Құрт бiткендi жоқ етемiз,
Жоқ, жоқ, жоқ (қимыл көрсетедi).
Тоқ, тоқ, тоқ,
Жоқ, жоқ, жоқ.
Ой сергітеді,шашағандары

басылады

Ой толғаныс Ойын «Тізбек» ауызша есептеу

9 + 9 – 10 + 6 – 14 +20 = 20

8+ 5 – 3 + 6 – 8 + 12 =20

5 + 10 – 7 +4 – 5 +  13=20

«Танграм» ойыны

Танграм –  шамамен 4000 жылдық тарихы бар қытай ойыны. Белгілі бір қатынаста кесілген  7  әртүрлі фигуралар арқылы алдын ала білетін немесе жаңадан ойлап қалаған бейненің кескінін келтіру.

Ойын шарты

  • Әрбір құрастырылатын бейне ойының барлық жеті фигурасымен құрастырылуы тиіс, яғни жетіден аз таспен құрастырылған бейне Танграм ойыны болып есептелмейді.
  • Фигуралар бірінің үстіне бірі шығып кетпеу керек, бір жазақтықтың бойымен ғана орналасады.
  • Фигуралар бір – біріне толықтай немесе белгілі бір бөлігі тиіп тұрады. Ең болмағанда  бір  нүктеде  жанасып тұруы тиіс .  Яғни , қандай да бір фигура   қалғандарына алшақта тұра алмайды. Бұлай   болса ойын шарты бұзылмайды.

 

Үйге тапсырма №6 12-бетте Күнделіктеріне жазып алады
Бағалау «5» болсын алар бағамыз,

Білімнен бақыт табамыз.

Өнер, білім көп алып,

Өсе берсін  санамыз.

Өзін-өзі бағалау

Бағалау парақшасын толтырады.
Кері байланыс Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

 

Пәннің аты Уақыты: Кабинет: Мұғалім
Сабақтың атауы Сандардың ондық құрамы негізінде қосу және азайту
Мақсаты Сабақтың тақырыбы: Екі таңбалы сан. Сандардың ондық құрамы. «Ондық», «Бірлік»
Мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларға екі таңбалы сандар, олардың ондық құрамы туралы түсінік қалыптастыру
Дамытушылығы: логикалық ойлау, танымдық қызығушылығын дамыту
Тәрбиелігі: Ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу
Көрнекілік: Сурет. Қима сандар. кесте
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдістері; ой қозғау, ойын, топтық, түсіндіру, сұрақ — жауап
Күтілетін нәтиже
Психологиялық ахуал ә) Оқушыларды топқа бөліп отырғызу
«А»- тобы, «Ә»- тобы, «Б»- тобы
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту «Есептеу машинасы» ойыны
«А»- тобы: 2+1+7 — 8+10 — 2 — 4+1
«Ә»- тобы: 6+2 — 4+4 — 3+5 — 2 — 4 — 2
«Б»- тобы: 4 — 3+9 — 8+7 — 3+2 — 6+3
Математикалық диктант. Өткенді қайталау
— 14, 13, 19, 17, 15, 10, 11, 12, 16 сандарды жазу, ең үлкенін, ең кішісін атау.
*Жаңа тақырыпты түсіндіру
Оқулықпен жұмыс №1 Сандарды өсу ретімен және кему ретімен ата.
Берілген саннан кейінгі және оның алдындағы санды айт.
Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.
Мағынаны тану 1-5 тапсырмаларды орындау.

«Математикалық диктант». Оқушылар есептің жауабын ғана жазады:

—        Көлікте 8 адам келе жатты. Жолда 5 адам түсіп қалды. Көлікте неше адам қалды?

—        Айсәуле 9 жаста, Әзиза 6 жаста. Айсәуле Әзизадан қанша жас үлкен?

—        Жандостың 3 қызыл қарындашы және қызыл қарындаш қанша болса, сонша жасыл қарындашы бар. Жандоста барлығы қанша қарындаш бар?

—        Араның 6 аяғы болады, ал шаянда 4 аяқ артық. Шаянның қанша аяғы бар?

—        Бұтақта 5 қарға отыр. Тағы 2 қарға ұшып келді. Бұтақта барлығы қанша қарға болды?

 

Сергіту сәті Шаршасаңдар, балалар,
Қолдарыңды созыңдар.
Саусақтармен ойнаңдар,
Қолдарыңды сермеңдер.
Денелерiң шынықсын,
Саналарың тынықсын.
Ой сергітеді,шашағандары

басылады

Ой толғаныс Топтық жұмыс
«А»- тобы Математикалық өлеңді жатқа айту
«Ә»- тобы Сөзжұмбақ шешу
«Б»- тобы Жұмбақ шешу Жоқ өзінде бас та,
Қас та, мойын да.
Ұзындығы жазулы
Тұр бойында ( Сызғыш)
Жүрегіндегі осы сабаққа деген ерекше ықыластарын жеткізеді.
Үйге тапсырма №6   13-бетте Күнделіктеріне жазып алады
Бағалау «5» болсын алар бағамыз,

Білімнен бақыт табамыз.

Өнер, білім көп алып,

Өсе берсін  санамыз.

Өзін-өзі бағалау

Бағалау парақшасын толтырады.
Кері байланыс Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

 

Пәннің аты Уақыты: Кабинет: Мұғалім
Сабақтың атауы Өткенді пысықтау
Мақсаты Білімділік мақсаты: екі таңбалы сандар, олардың ондық құрамы туралы түсінік қалыптастыру

Дамытушылық мақсаты: осысандық кесіндіде  сандардың ондық құрамы негізінде қосу мен азайтудың  есептеу тәсілдерін қарастыру

Тәрбиелік мақсаты: сандардың өзара ерекшеліктерін ажырата алуларына үйрету

Күтілетін нәтиже
Психологиялық ахуал Бала, бала, балапан,
Қане, қайсы, алақан.
Саусақтарың әйбат,
Былай-былай ойнат.
Бала, бала, балапан,
Қане, қайсы, алақан?
Саусақтарың әйбат,
Былай-былай ойнат.
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту «Есептеу машинасы» ойыны. Мұғалім математикалық өрнектер оқиды. Оқушылар есептей отырып, цифр жазылған карточкалар көмегімен өрнектің мәнін көрсетеді.

2+1+78+10-2-4+1

6+2-4+4-3+5-2-4-2

4-3+9-8+7-3+2-6+3

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.
Мағынаны тану Мұғалім тақтаға үш оқушыны шақырады да, 14, 13, 19, 17, 15, 10, 11, 12, 16 деген сандарды атайды. Оқушылар оларды тақтаға жазады.

Жазылған сандар оқылады. Сандардың ішінен ең кіші екі таңбалы сан табылады. Ең үлкен санды табу. Бұл сандардың әрқайсысында неше ондық, неше бірлік бар?

1-5 тапсырмаларды орындау.

Сергіту сәті Орманның бiз емшiсiмiз,
Тоқ, тоқ, тоқ (партаны үш рет ұрады).
Құрт бiткендi жоқ етемiз,
Жоқ, жоқ, жоқ (қимыл көрсетедi).
Тоқ, тоқ, тоқ,
Жоқ, жоқ, жоқ.
Ой сергітеді,шашағандары

басылады

Ой толғаныс Сандар қатарын толықтыр. 10, …, …, 13, 14, …, …, …, 18, …, … .

20, 19, …, …, …, 15, …, …, 12, …, … .

 

Жүрегіндегі осы сабаққа деген ерекше ықыластарын жеткізеді.
Үйге тапсырма №6  14-бетте Күнделіктеріне жазып алады
Бағалау «5» болсын алар бағамыз,

Білімнен бақыт табамыз.

Өнер, білім көп алып,

Өсе берсін  санамыз.

Өзін-өзі бағалау

Бағалау парақшасын толтырады.
Кері байланыс Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

 

Пәннің аты Уақыты: Кабинет: Мұғалім
Сабақтың атауы Сантиметр.Дециметр.
Мақсаты Мақсаты: Сызғышты пайдаланып, кесіндінің ұзындығын ұзындық өлшем бірліктері арқылы өлшеуді  үйрету. Ұзындықтың өлшем бірлігі – дециметрді пайдалану және оны басқа өлшем бірліктеріне айналдыруды үйрету және басқа өлшем бірліктеріне айналдыруды үйрету.Шапшаңдылыққа,байқампаздыққа, жылдамдылыққа  үйрету.

Көрнекілігі:  Слайд, сызба т.б

Әдісі: ойын сабақ,жарыс

Күтілетін нәтиже
Психологиялық ахуал Қол алысып, қәне, біз,

Достасайық бәріміз.

Айтарым бар сендерге,

Тез тұрыңдар шеңберге.

Қандай жақсы бір тұру,

Достарменен бір жүру!

Қандай жақсы дос болу!

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту Әр топқа барып  бір сұрақ қоямын .Қай оқушы жылдам  жауап  береді, сол  оқушы  сол топтың капитаны болады.

1. 40 пен 20 ның қосындысы

2. 6онд. 8 бірл неше бірл?

3. 1 сағ 20мин неше минут?

4. 7 онд пен 2 ондықтың қосындысы нешеге тең?

Топтың капитанын анықтадық.

Сонымен

1- қайықтың аты-  Метр

2-қайық –Дециметр

3- қайық- Сантиметр

4-қайықтың аты-Миллиметр

Ұранымыз: Шапшаңдылық, жылдамдылық,ұқыптылық.

 

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.
Үй тапсырмасын сұрау Өткен сабақта үйге қандай тапсырма  берілді?

Олай болса  үй тапсырмасын былай тексеремін . Өткен сабақты  қайталау  ретінде бірнеше ауызша тапсырмалар беріледі. Алдарыңда  қызыл  дөңгелек  жатыр қай топ  біледі  жылдам  көтере қояды.

Осы топтың атауларын  байқап отырсыңдар ма? Кім не байқады? Яғни ұзындық өлшем бірліктері.Олай болса бүгінгі сабағымыздың мақсаты  ұзындық өлшем бірліктерінің  түрлерін тереңірек тану олардың дәптерге сызылу жолдарын жақсы білу.

2-жарыс

Тақтада  балалар  сызба тұр. Сандарды  өсу ретімен  қоямыз. Қай топ біледі  жылдам көтереді. Ұпай қойылады.

19 22 18 24 23 21 20 25
Е М Д Т Е И Ц Р

 

Кему ретімен табайық білген топ    қызыл  дөңгелекті  жылдам көтеру.

24 23 21 25 17 20 22 19 18
А Н И С Р М Т Е Т

 

Не байқадық?. Ендеше   бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Сантиметр және  дециметр арасындағы қатынас. » Сантиметр және  дециметр туралы не білеміз?  1 дм- 10 см бар. Дұрыс айтасыңдар .Бұл өлшем бірлік сендерге жаңалық емес.Біз былтыр 1 –сыныпта өткен болатынбыз.

Қазір еске түсіру ретінде жұмыс жасаймыз. Алдымызда жасыл жолақтан 3 см, сары жолақтан 12 см  .Өлшеп көру. Сарыда дециметр неше рет берілген?  1 рет  Сарының ұзындығы 1дм 2 см.

Ұзындық өлшем бірліктерді айтайықшы?  Километр, метр, сантиметр, миллиметр, толықтыру

 

Сергіту сәті Мына сұлу әлемде,

Адам өмір сүреді.

Үлкен менен кішіге,

Күн сәулесін төгеді.

– Күнге қол бұлғайық! Әрбір адам күннің көзіне қарап қуанады. Ол бізді өзінің нұрымен жылытады, біздің тезірек өсуімізге көмектеседі.

Ой сергітеді,шашағандары

басылады

Ой толғаныс Таратпа материалмен жұмыс. Әр топқа  жекелей сөзді есеп беремін. Өзінікін тақтаға шығарып талдайды. Әр топтан бір оқушы шығып жазады. Түсіндіреді.

1 .  Айша  5 дм қызыл және  3дм көк таспа сатып алды. Айша барлығы неше дециметр таспа сатып алды.? Сантиметрмен ө рнектейді.

2.  18 см таспадан 8 см кесіп алынды.Неше сантиметр таспа қалды? Ұзындығын дециметрмен өрнекте.    18-8-10 см-1 дм

3. Дәулет сары  түсті шаршыдан ұзындығы 3 дм  жол төседі, ал содан кейін оның 4 дециметрін көк түспен  жалғастырды. Барлық жолдың  ұзындығы қанша?  Жауапты сантиметрмен өрнекте.

3 дм+4 дм    7дм-70см

4.  Балалар 30 см Ақ сызғыш және одан 10 см кем сары сызғыш сатып алды.  Балалар неше сантиметр  сызғыш алды?   Мәнін дм өрнекте.

 

Үйге тапсырма №6  1-бетте Күнделіктеріне жазып алады
Бағалау Бүгінгі ойын сабағымыз ұнады ма? Ендеше қай  қайық  мәреге тез жетті? Мәренің туын кім бірінші алады? Байқап көрейік.

Қай топ бірінші  құттықтау, бағалау.

 

Бағалау парақшасын толтырады.
Кері байланыс Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

 

Пәннің аты Уақыты: Кабинет: Мұғалім
Сабақтың атауы Фигураларды әріппен белгілеу.Кесінділер салу.
Мақсаты Кесінді және оның ұзындығы бойынша оқушылардың білімдерін пысықтау;

Кесінділерді салу және олардың ұзындықтарын өлшеу бойынша біліктерін тиянақтау және дағдыларын қалыптастыру;

Белгі бойынша жазу үшін белгілерді қолдану.

Сабақтың түрі:          дәстүрлі сабақ

Сабақтың әдісі:         Сұрақ — жауап, ой толғау.

Оқыту құралдары:            оқулық, тақта

Күтілетін нәтиже
Психологиялық ахуал Балалар бір-біріне «сиқырлы таяқшаны» бере отырып, өздерінің игілікті тілектерін айтады:

Мен бәріңе Денсаулық тілеймін!

Мен бәріңе Қуаныш тілеймін!

Мен бәріңе Мейірім тілеймін!

Мен бәріңе шуақты күн тілеймін!

Мен бәріңе көңілді ойын тілеймін! Және т.б.

– Жарайсыңдар, балалар! Енді, достарың сендерге жақсы тілектер айтып жатқанда қандай күйде болғандарыңды айта қойыңдаршы?

(Балалардың жауаптары.)

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.
Мағынаны тану Мұғалім карточкаға жазылған «Сызық, кесінді, нүкте» сөздерін оқиды.
— бұл сөздердің барлығы сендерге кішкентай жаңалықтар ашуға көмектеседі. Сендер нүкте және кесіндімен танысасыңдар. Өткен сабақта танысқан сызық түрлерін естеріңе түсіріңдер. Оларды атңдар. Қайшыны алып түзу сызықтың бір бөлігін екі жағынан кесіп алдыңдар дейік. Енді кесінді пайда болды. Кесінді екі жағынан нүктемен шектелген. Яғни, оның басы мен ұшы бар. Сызықты біз екі жағынан шексіз соза береміз. Т.с.с.
2.Оқулықпен жұмыс.
№1. «сызық пен кесіндінің қандай айырмашылығы, қандай ұқсастығы бар? Сызықтарды өлшеуге бола ма? Кесіндіні ше?» деген сұрақтар қою.
№2. Бізге өлшеу үшін қандай да бір өлшем керек. Алия қызыл өлшемді алып кесіндіні өлшеді. Оның өлшемін кесіндіге неше рет сиғызуға болады. Балалардың назарын бірдей кесіндіні түрлі өлшеммен өлшеген кезде, әр түрлі шама шығатынына аудару.
№3. Оқулықтағы өлшемді алып кесіндәіні өлшейді.
№4. Ойлау қабылетін дамытуға жаттығулар.
Сергіту сәті Тербеледі ағаштар,
Алдымен жел еседі.
Кіп-кішкентай балалар,
Үп-үлкен боп өседі.
Ой сергітеді,шашағандары

басылады

Ой толғаныс 1. «Не өзгерді», «сана және айт», «неше рет», «дыбыс қай жақтан шықты?» ойындары.
2. Геометриялық фигураларды көрсету, өздеріңе белгілі фигураларды тап және ата.
Жүрегіндегі осы сабаққа деген ерекше ықыластарын жеткізеді.
Үйге тапсырма  

№5 17-бетте

Күнделіктеріне жазып алады
Бағалау Бүгінгі ойын сабағымыз ұнады ма? Ендеше қай  қайық  мәреге тез жетті? Мәренің туын кім бірінші алады? Байқап көрейік.

Қай топ бірінші  құттықтау, бағалау.

 

Бағалау парақшасын толтырады.
Кері байланыс Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

 

Ә. Б. Ақпаева, Л. А. Лебедева

МАТЕМАТИКА
ӘДІСТЕМЕЛІК ҚҰРАЛ

Жалпы білім беретін 11 жылдық мектептің 2-сынып мұғалімдеріне арналған

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі ұсынған

Алматыкiтап баспасы 2014

Пәндік нәтижеге қол жеткізуді және пәнаралық байланыс- тарды іске асыруды жоспарлау


Сабақтың тақырыбы

Пәндік нәтиже Мүмкін болатын пәнаралық байла- ныстар
1 2 3 4
I тоқсан. 36 сағат.
1-сыныпта өткенді yайталау (8 саsат)
Біртаңбалы сандарды ондықтан аттап өту арқылы қосу. Санды өрнек. Сыныy сызыy және оныy yзындыsы. (28 саsат. 42 – 28 =14 саsаты II тоyсанда)
(тақырып бойынша барлығы 42 сағат)
1-сыныпта өткенді қайталау
1 0-ден 10-ға дейінгі сандар. Толық ондықтар. 100-ге дейінгі сандар (салыстыру, қосу, азайту). 10-ға дейінгі сандардың құрамы. Оқушы 10-ға дейінгі сандарды нөмірлеуді және оның құрамын анықтайды, толық ондықтармен санауға байланысты оқу материалын жалпылайды және қорытады; оқылған мазмұнды жүйелеу және қорыту дағдысын қалыптастыру. Еңбекке баулу
2 Сандарды салыстыру. Теңдіктер. Теңсіздіктер. Теңдеулер. Оқушы теңдік, теңсіздік, теңдеу ұғымдары бойынша білімін жүйелейді және жалпылайды; оқылған мазмұнды жүйелеу және қорыту дағдысын қалыптастыру. Дене шынық- тыру
3–4 Есептер шығару. Білімдерін тексеру.

Білім, білік, дағдыларының меңгерілуін тексеру. Оқушы оқылған есеп түрлерін шығару бойыншаалғанбілімінжүйелейдіжәне қорытындылайды; оқылған мазмұнды жүйелеу және қорытындылау дағдысын қалыптастыру.
Оқушы оқылған материалды меңгеру деңгейін тексереді, өзіне кезіккен қиындықтарды анықтайды. Дүниетану

Әдебиеттік оқу
5 11-ден 20-ға дейінгі сандардың құрамы, оқылуы, жазылуы.
Сандарды салыстыру. 11-ден 20-ға дейінгі екітаңбалы сандардың жасалуы, оқылуы, жазылуы туралы оқушының ұғымы кеңейеді. Әдебиеттік оқу
6 «Ондық», «бірлік» 11-ден 20-ға дейінгі сандардың ондық құрамы. Оқушының екітаңбалы сандар туралы ұғымы кеңейеді, 11-ден 20-ға дейінгі сандарды оқу, жазу және салыстыруды, олардың ондық құрамын атауды үйренеді. Дүниетану
7 Сандардың ондық құрамы негізінде қосу және азайту. Оқушы сандардың ондық құрамы туралы білімге негізделген қосу және азайту тәсілдерін «ашады»; оқушыда 10 + 5; 15 – 5; 15 – 10 үлгісінде қосу және азайту тәсілін өз бетімен құру және пайдалану дағдысы қалыптасады. Әдебиеттік оқу
8 Өткенді пысықтау. Оқушы сандардың ондық құрамы туралы білімге негізделген қосу және азайту тәсілдерін жүйелейді және қорытындылайды. Бейнелеу өнері
20-ға дейінгі сандарды разрядтан аттап өту арқылы қосу және азайту. Сантиметр. Дециметр (28 сағат)
9 Екінші ондық құрам негізінде қосу және азайту. Сантиметр.
Дециметр. Сантиметр мен дециметрдің арақатысы. Оқушы ұзындық өлшем бірліктерін
– сантиметр мен дециметрді және олардың арақатысын біледі.
Оқушы заттардың ұзындығын өлшеу үшін өлшем таңдауды үйренуге мүмкіндік алады. Дүниетану
10 Фигураларды әріппен белгілеу. Ұзындығы беріл- ген кесіндіні 1 сан- тиметрге дейінгі дәлдікпен сызу. Оқушы латын әліпбиі әріптерінің атауларымен танысуға мүмкіндік алады; оқылған қосу және азайту жағдайлары туралы білімін бекітеді. Әдебиеттік оқу
11 Айырымдық салыстыруға арналған есептерді шығару. Оқушы айырымдық салыстыр- уға арналған жаңа есептер түрін
«ашады», осы түрдегі есептерді шығару дағдысы қалыптасады.
Оқушы есептерді жанама түрде тұжырымдауды үйренуге мүмкіндік алады. Дүниетану
12 Ондықтан аттап өту арқылы қосуға және азайтуға дайындық. Оқушы ондықтан аттап өту арқылы қосу және оған сәйкес азайту жағдайларын орындау тәсілін енгізу үшін білімін белсендіреді.
(8 + 2 + 4; 16 – 6
– 2 түріндегі екі амалды өрнек) Айырымдық салыстыруға арналған есептерді шығару дағдысын қорытындылайды. Әдебиеттік оқу
13 Біртаңбалы сандарды ондықтан аттап өту арқылы қосу тәсілі. Оқушы біртаңбалы санды ондықтан аттап өту арқылы қосу тәсілін біледі. Еңбекке баулу
14 Біртаңбалы сандарды ондықтан аттап өту арқылы азайту тәсілі. Қосу және азайтуды тексеру. Оқушы біртаңбалы санды ондықтан аттап өту арқылы азайту тәсілін біледі. Оқушы қосу мен азайтудың өзара байланысы туралы білім негізінде арифметикалық амалдарды тексеру тәсілдерін «ашады». Дене шынық- тыру
15 Біртаңбалы екі саннан тұратын 11 санының құрамы, оған сәйкес қосу және азайту амалдары. Оқушы біртаңбалы екі саннан 11 санын құруды, оған сәйкес қосу мен азайту амалдарын орындауды үйренеді. Әдебиеттік оқу
16 Белгісіз қосылғышты табуға берілген есептер. Белгісіз қосылғышты табуға арналған есептерді анықтау және шығару дағдысы қалыптасады.
Оқушы осы түрдегі есептерді салыс- тыруды үйренуге мүмкіндік алады. Дүниетану
17 Біртаңбалы екі саннан тұратын 12 санының құрамы, соған сәйкес
қосу және азайту амалдары. Оқушы біртаңбалы екі саннан 12 санын құруды, соған сәйкес қосу мен азайту амалдарын орындауды үйренеді. Еңбекке баулу
18 Жанама есептерді шығару. Өткенді пысықтау. Оқушыжанамаесептерді анықтайды және шығаруды үйренеді. Әдебиеттік оқу
19 Біртаңбалы екі сан- нан тұратын 13 сан- ының құрамы, соған сәйкес қосу және азайту амалдары. Оқушы біртаңбалы екі саннан 13 санын құруды, оған сәйкес қосу мен азайту амалдарын орындауды үйренеді. Әдебиеттік оқу
20 Белгісіз азайғышты табуға берілген есептер. Оқушы жаңа үлгідегі есептерді шығаруды үйренеді, оқылған ондықтан аттап өту арқылы қосу мен азайту жағдайларын қолдануға мүмкіндік алады. Дүниетану
21 Өткенді пысықтау. Жаңа үлгідегі есептерді шығару дағдысына, оқылған ондықтан аттап қосу мен азайту жағдайларына қорытынды жасайды. Бейнелеу өнері
22 14 санының құрамындағы екі біртаңбалы сан және осыған сәйкес қосу мен азайту жағдайлары. Оқушы жауабы 14 саны болатын қосу кестесін құру негізінде біртаңбалы сандарды ондықтан аттап өту арқылы қосу мен азайтуды үйренеді. Қазақ тілі
23 Өткенді пысықтау. Оқушы жауабы 11–14 сандары болатын кестелік қосу және азайту амалдарын орындайды. Бейнелеу өнері
24 15, 16 сандарының құрамындағы екі біртаңбалы сан және осыған сәйкес қосу мен азайту жағдайлары. Оқушы жауабы 15, 16 сандары болатын қосу кестесін құру негізінде біртаңбалы сандарды ондықтан аттап өту арқылы қосу мен азайтуды үйренеді. Қазақ тілі
25 Өткенді пысықтау. Кестелік қосу мен азайтуға қорытынды жасалады. Әдебиеттік оқу
26 17, 18 сандарының құрамындағы екі біртаңбалы сан және осыған сәйкес қосу және азайту жағдайлары. Оқушы жауабы 17, 18 сандары болатын қосу кестесін құру негізінде біртаңбалы сандарды ондықтан аттап өту арқылы қосу мен азайтуды үйренеді. Әдебиеттік оқу
27 20-ға дейінгі біртаңбалы сандарды қосу кестесі. Есептердің жаңа түрі: 1 мен
2-де қанша болса, үшіншіде сонша. Оқушы «1 мен 2-де қанша болса, үшіншіде сонша» деген жаңа есеп түрін үйренеді; 20 саны көлеміндегі сандарды қосу мен азайтудың кестелік жағдайларын меңгеру деңгейін анықтайды. Дене шынық- тыру.
Әдебиеттік оқу
28 Өткенді пысықтау. 20-ға дейінгі сандарды қосу мен азайтудың кестелік жағдайларының меңгерілуін бақылау. 20 саны көлеміндегі қосу мен азайтудың кестелік жағдайларының меңгерілуін қорытындылау. Қазақ тілі
29 Жақшалы өрнектерді жазу және оқу, жақшалы өрнектердегі амалдарды
орындау тәртібі. Оқушы жақшалы өрнектерді жазу мен оқуды, олардың мәнін табуды үйренеді; жақшалы өрнектердегі амалдардың орындалу тәртібімен танысады. Ана тілі
30 Белгісіз азайтқышты табуға берілген есептер. Оқушы есептің жаңа түрін біледі; кері есептерді шығаруды, есептердің шығарылуын тексеруді үйренеді. Дүниетану
31 Өткенді пысықтау. Белгісіз азайтқышты табуға арналған есептерді шығару, жақшалы өрнек- терді жазу және оны шығару, алған білімдерін қорытындылау. Әдебиеттік оқу
32 Баға. Құн. Теңге. Оқушы баға, құн және ақша бірліктері ұғымдарымен танысады. Дүниетану
33 Есептер шығару. Оқушы баға мен ақша бірліктері туралы білімін, әртүрлі есеп түрлерін шығару дағдыларын жүйелейді және қорытады, сондай- ақ қосу мен азайтудың кестелік жағдайларын бекітеді. Дүниетану
34 І тоқсан бойынша қорытынды бақылау жұмысы. Қайталау. Оқушы 20 саны көлемінде есептеу білігі мен дағдыларының қалыптасу деңгейін, есептің әр түрлерін шығару дағдысын өзі бақылайды. Қазақ тілі
35–
36 Өткен материалды қорытындылау және жүйелеу. Оқушының І тоқсанда алған білімі қорытындыланады, оқылған материалдар жүйеленеді. Әдебиеттік оқу

II тоқсан. 28 сағат.
Біртаңбалы сандарды ондықтан аттап өту арқылы қосу
Санды өрнек. Сыныy сызыy және оныy yзындыsы – 14 саsат (жалsасы)
20-дан 100-ге дейінгі сандар – 40 сағаттың 14 сағаты алынады (40 – 14 = 26 сағат III тоқсанға қалады)
37 Сынық сызық. Сынық сызықтың ұзындығы. Оқушы сызықтардың атауларын біледі, сынық сызықтың түрін (тұйық және тұйықталмаған) және оның буындары болатынын үйренеді. Еңбекке баулу
0-ден 100-ге дейінгі сандар. Қосу мен азайтудың ауызша тәсілі
38 21-ден 100-ге дейін- гі сандар (сандар- дың жасалуы, оқылуы, жазылуы, салыстыру). Оқушы екітаңбалы сандардың жасалуын, оқылуын және жазылуын меңгереді. Дүниетану
39 Екітаңбалы сандардың ондық құрамы. Ондық құрам негізінде қосу және азайту. Оқушы сандардың ондық құрамын айқындауды үйренеді; осы білімі негізінде қосу мен азайтуды орындауды меңгереді. Дүниетану
40 Санды өрнек және оның мәні. Санды өрнектерді олардың мәндері бойынша салыстыру. Оқушы өрнектерді олардың мәндері бойынша салыстыруды үйренеді. Мәтіндік есептерді шығару дағдысын; ойлау операцияларын – талдау, жинақтау және қорытуды жаттықтыруға мүмкіндік алады. Дүниетану
41 Метр – ұзындық өлшем бірлігі. Оқушы ірілеу өлшем бірлігі – метр туралы ұғымды меңгереді. Ондық жүйе мен оқылған ұзындық өлшем бірліктерінің арақатысы мен байланысын білуге мүмкіндік алады. Дүниетану
42 Көпбұрыштар. Көпбұрыш элементтері (төбелері, бұрыштары, қабырғалары). Көпбұрыштың периметрі. Оқушылар көпбұрыштарды анықтауды және олардың маңызды белгілерін, фигуралардың элементтерін табуды үйренеді.
«Көпбұрыш периметрі» деген ұғымды меңгереді және оны табады. Ойлау операцияларын – талдау, жинақтау және қорытуды жаттықтыруға мүмкіндік алады. Еңбекке баулу
43 Бұрыш түрлері (тік, сүйір, доғал). Оқушылар бұрыштардың жіктелуін (тік, сүйір, доғал) меңгереді. Көпбұрыштың элементтері және олардың атаулары туралы білімін қолдануға мүмкіндік алады. Еңбекке баулу
44 Шаршы және тіктөртбұрыш. Оқушылар тіктөртбұрыш пен шаршының негізгі қасиеттері туралы біледі; фигуралардың ұқсастығы мен айырмашылығын айқындай отырып, оларды салыстыруды үйренеді Еңбекке баулу
45 Тіктөртбұрыш және шаршының периметрі. Оқушылар тіктөртбұрыш пен шаршының периметрін табу алгоритмін қолдануды, есептер шығаруды үйренеді. Еңбекке баулу
46 Өткенді пысықтау. Оқушылар фигуралардың периметрін табу біліміне қорытынды жасайды. Ойлау операцияларын – талдау, жинақтау және қорытуды жаттықтыруға мүмкіндік алады. Дене шынық- тыру
47 Құрама есептер (қосынды мен қалғанын табуға арналған есептер). Оқушылар құрама есептердің белгілерін және олардың шешу жолдарын жазуды біледі. Әдебиеттік оқу
48 Құрама есептерді шығару. Оқушылар есептерді талдауды және екі амалмен шығаруды үйренеді. Дүниетану
49 Сыйымдылық. Литр.
Өткенді пысықтау. Оқушы сыйымдылық, оны өлшем бірлігі – литр туралы ұғымды түсінеді; алған білімін есептерді шығарған кезде қолдануға мүмкіндік алады. Қазақ тілі
50 Сағат. Минут. Оқушылар жаңа өлшем бірліктері – сағат және минут, олардың ара- қатынасы туралы біледі; сағат бойын- ша уақытты анықтауды үйренеді. Дүниетану
51 Секунд. Өткенді пысықтау. Оқушылар жаңа өлшем бірлігі – секунд туралы, минут пен секундтың арақатынасы туралы біледі; сағат бойынша уақытты анықтауды үйренеді. Дүниетану
52 Қосудың терімділік қасиеті және оны есептерді әртүрлі тәсілдермен шығарған кезде қолдану. Оқушы қосудың терімділік қасиетіне негізделген көршілес екі қосылғышты олардың қосынды- сымен ауыстыру (коммуникативтік) тәсілін үйренеді. Осы қасиетті үш қосылғыштың қосындысын табуға арналған есептерді шығарудың әртүрлі тәсілін табу үшін қолдануға мүмкіндік алады. Қазақ тілі
53 Өткенді пысықтау. Оқушы қосудың терімділік қасиетіне негізделген көршілес екі қосылғышты олардың қосынды- сымен ауыстыру (коммуникативтік) тәсілін қолдануды үйренеді. Бейнелеу өнері
54 Қосындыдан санды азайту тәсілі. Оқушы қосындыдан санды азайту тәсілдерін меңгереді, есептерді әртүрлі тәсілмен шығаруды үйренеді. Қазақ тілі
55 Өткенді пысықтау. Оқушы есепті әртүрлі тәсілмен шығарған кезде санды қосындыдан азайту тәсілін қолдануды үйренеді. Бейнелеу өнері
56 25 + 3, 28 – 3, 35 +
2, 37 – 2 түріндегі қосу және азайту. Оқушы 35 + 2; 37 – 2 түріндегі қосу мен азайтуды үйренеді; есеп шығару дағдысын бекітуге мүмкіндік алады. Әдебиеттік оқу
57 40 + 34, 74 – 40
түріндегі қосу және азайту. Оқушы 40 + 34; 74 – 40 түрінде (ондықтарды екітаңбалы санға қосу немесе екітаңбалы саннан азайту) қосу мен азайтуды үйренеді. Қазақ тілі
58 Саннан қосындыны азайту. Өткенді пысықтау. Оқушылар саннан қосындыны азайту тәсілін және оны мәтіндік есептерді әртүрлі амалмен шығарған кезде қолдануды үйренеді. Әдебиеттік оқу
59 42 + 34, 76 – 34
түріндегі қосу және азайту. Оқушылар екітаңбалы сандарды ондықтарын қатыстырып қосу мен азайтуды үйренеді. Дүниетану
60 Тәулік. Апта.Ай. Өткенді пысықтау. Оқушылар тәулік, апта, ай сияқты уақыт өлшем бірліктерін меңгереді. Оқылған уақыт өлшем бірліктері туралы білімін жүйелеуге, уақыт өлшем бірліктері арақатысы кестесін құру мен оны қолдануға мүмкіндік алады. Дүниетану
61 Жыл. Ғасыр. Оқушылар жыл, ғасыр сияқты уақыт өлшем бірліктерін меңгереді. Оқылған уақыт өлшем бірліктері туралы білімін жүйелеуге, уақыт өлшем бірліктері арақатысы кестесін құру мен оны қолдануға мүмкіндік алады. Дүниетану
62 Өткенді пысықтау. Оқушы оқылған арифметикалық амалдардың қасиеттерін есептеу- лерді тиімді ету үшін пайдалануды, сурет, қысқаша жазылуы, санды өрнек бойынша есеп құрастыруды үйренеді. Әдебиеттік оқу
63–
64 II тоқсан бойынша қорытынды бақылау жұмысы. Оқушы 2-тоқсан бойынша алынған білім, білік, деңгейін тексеруге арналған бақылау мен өзін-өзі бақылаудан өтеді. Қазақ тілі
64 Өткенді қайталау. Білімдерін тексеру. Оқушы екітаңбалы сандарды қосу мен азайту және есеп шығару дағдыларын жүйелейді және қорытындылайды. Дүниетану
III тоқсан. 40 сағат.
20-дан 100-ге дейінгі сандар (26 сағат – 40 сағаттан қалғаны) 1000-ға дейінгі сандар (14 сағат)
Масса, сыйымдылыy, уаyыт өлшем бірліктері. Тік бyрыш.
Тіктөртбyрыш. Шаршы. Көпбyрыш периметрі
65 Өтілген материалдарды қорытындылау. Оқушы екітаңбалы сандарды қосу және азайту, өтілген есеп түрлерін шығару білімін қорытындылайды және жүйелейді. Дүниетану
66 Әріпті және санды өрнектер. Оқушы әріпті өрнектерді оқу, құрылымы әртүрлі санды өрнектердің мәнін табу дағдысын меңгереді. Еңбекке баулу
67 х + 30 = 20 + 38
түріндегі құрылымы күрделі теңдеуді шешу. Оқушы құрылымы күрделі теңдеулерді шешу тәсілін меңгереді. Дүниетану
68 Есепті теңдеу құру арқылы шығару. Оқушы есептерді қарапайым теңдеу құру арқылы шығару тәсілін меңгереді. Қазақ тілі
69 Құрама кері есептер шығару. Оқушы құрама есептерді құрастыру және шығару дағдысын меңгереді. Қазақ тілі
70 68 + 2; 70 – 2
түріндегі ең жақын ондыққа дейін то- лықтыру негізінде қосу және азайту. Оқушы ең жақын ондыққа дейін толықтыру негізінде қосу және азайту (толық ондықтан азайту) тәсілін меңгереді. Дүниетану
71 Есептер шығару (айырымдық салыстыруға арналған құрама есептер). Оқушы айырымдық салыстыруға арналған құрама есептерді шығару дағдысын меңгереді. Әдебиеттік оқу
72 35 + 15, 50 – 15
түріндегі ауызша есептеу тәсілі. Оқушы толық ондыққа дейін толықтыру жүзеге асырылған жағдайда екітаңбалы сандарды қосуды, екітаңбалы санды толық ондықтан азайтуды орындау дағдысын меңгереді. Әдебиеттік оқу
73 63 + 37; 100 – 37 Оқушы ауызша жүздікке дейін Дүниетану
түріндегі ауызша толықтыру, жүздіктен азайту
есептеу тәсілдері. тәсілдерін орындау дағдыларын
меңгереді.
74 Өткенді пысықтау. Оқушы екітаңбалы сандарды ауызша қосу мен азайтудың өтілген тәсілдері бойынша алған білімдерін қорытындылайды. Дүниетану
75 37 + 7; 44 – 7
түріндегі ауызша есептеу тәсілі. Оқушы разрядтан аттап өту арқылы ондықтарды қосу мен азайтуға және бірліктерді қосуға негізделген ауызша есептеу тәсілін орындау дағдысын меңгереді. Дүниетану
76 78 + 16; 94 – 16 Оқушы екітаңбалы сандарды Қазақ тілі
түріндегі ауызша разрядтан аттап өту арқылы
есептеу тәсілдері. қосу мен азайту тәсілін орындау
дағдысын меңгереді.
77 Дөңгелектеу арқылы тиімді есептеу. Оқушылар ауызша қосу мен азайту тәсілдерін қорытады, тиімді есептеу тәсілдерін қолдануды үйренеді. Еңбекке баулу
78– Өткенді пысықтау. Оқушылар қосу мен азайтудың Еңбекке
79 Білім, білік, ауызша тәсілі бойынша алған баулу
дағдыларының білімдерін қорытады, тиімді есептеу
деңгейін тексеру. тәсілін қолдануды үйренеді.
Оқушы 2-тоқсанда алған білім, білік, Ана тілі
дағдысын меңгеру бойынша бақылау
мен өзін-өзі бақылаудан өтеді.
80 Белгісіз үшінші Оқушы белгісіз үшінші қосылғышты Қазақ тілі
қосылғышты табуға берілген есептерді шығару
табуға берілген дағдысын меңгереді.
есептер.
81 100-ге дейінгі Оқушы разряд бойынша қосу мен Қазақ тілі
сандарды қосу азайтудың жазбаша тәсілін орындау
мен азайтудың алгоритмін меңгереді.
жазбаша тәсілі.
32 + 45; 77 – 32
түріндегі қосу
және азайту.
82 Өткенді пысықтау. Оқушы разряд бойынша қосу мен азайтудың жазбаша тәсілін орындау алгоритмінмеңгереді, өтілгентәсілді әртүрлі тапсырмаларды орындаған кезде қолдануды үйренеді. Дүниетану
83 46 + 4; 50 – 4;
46 + 14; 60 – 14
түріндегі азайтудың жазбаша тәсілі. Оқушы бірліктерді толық ондыққа дейін қосу (толық ондыққа дейін азайту) негізінде қосу мен азайтудың жазбаша тәсілін меңгереді. Әдебиеттік оқу
84 Өткенді пысықтау. Оқушы бірліктерді толық ондыққа дейін қосу (толық ондыққа дейін азайту) негізінде жазбаша қосу және азайту тәсілін меңгереді, оқылған тәсілді әртүрлі тапсырмаларды орындаған кезде қолдануды үйренеді. Дүниетану
85 82 + 18; 100 – 82
түріндегі қосу және азайту. Оқушы толық ондыққа дейін толықтыру және 100 санын алу негізінде қосу мен азайтудың жазбаша тәсілін меңгереді. Ана тілі
86 15 + 28; 43 – 15
түріндегі қосу және азайту. Оқушы разрядтан аттап өту арқылы қосу мен азайтудың жазбаша тәсілін меңгереді. Ана тілі
87 15 + 9 + х = 30
түріндегі құрылы- мы күрделі теңдеу- ді шешу. Азайту- дың жазбаша тәсілін бекіту. Оқушы құрылымы күрделі теңдеу түрін шешуді үйренеді. Қазақ тілі
0-ден 1000-ға дейінгі сандар
88 Жүздік – жаңа есептеу бірлігі. Мың. Массаның өлшем бірліктері: центнер, тонна. Оқушы жүздік, үштаңбалы сандарды нөмірлеу туралы ұғымды түсінеді; үштаңбалы сандарды салыстыруды үйренеді.
Оқушы массаның өлшем бірліктерін (тонна, центнер) және олардың арақатысын:
1ц = 100 кг; 1 т = 1000 кг;
1 т = 10 ц пайдалана отырып, масса шамаларының мәндерін оқу мен жазуды үйренеді. Дүниетану
89 Үштаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру. Оқушы 0-ден 1000-ға дейінгі сандардың құралуын, аталуын, оқылуын, жазылуын, салыстыруды және салыстыру нәтижесін жазуды, берілген сандарды реттеуді үйренеді. Оқушы үштаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру дағдысын меңгереді. Дүниетану
90 Разрядтық қосыл- ғыштардың қосын- дысы. Нөмірлеуге негізделген қосу мен азайту. Оқушылар үштаңбалы сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде көрсетуді үйренеді; нөмірлеуге негізделген қосу мен азайту дағдысын меңгереді. Қазақ тілі
91 Массаның өлшем бірлігі – грамм. Нөлмен аяқталатын сандарды қосу және азайту. Оқушы жаңа масса өлшем бірлігі – граммды біледі; аталған бірліктермен есептеулер орындауды үйренуге мүмкіндік алады. Дүниетану
92 1000 саны көлемінде ауызша есептеу тәсілі (1000 көлемінде разрядтық түрде қосу және азайту). Оқушы қосу мен азайтудың ауызша тәсілін (разрядтық түрде қосу және азайту негізінде) меңгереді. Қазақ тілі
93 Өткенді пысықтау (1000 саны көлемінде қосу және азайтудың ауызша тәсілі). Оқушы 1000 саны көлемінде өзіне белгілі болған барлық ауызша есептеу жағдайларын қорытындылауға және жүйелеуге мүмкіндік алады. Дүниетану
94 Ұзындық өлшем бірліктері.
Километр. Оқушы ұзындық өлшемінің жаңа бірлігі – километрді біледі: аталған сандармен есептеулерді орындауды үйренеді. Еңбекке баулу Дүниетану
95 Бірдей қосылғыштардың қосындысын табу. Есептер шығару. Оқушы бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға берілген есептерді шығару дағдысын меңгереді. Дүниетану
96 1000 саны көлемін- дегі есептеудің ауызша тәсіл.
Толық ондық санға дейін толықтыру және азайту, разрядтан бір рет аттап өту арқылы есептеу. Бірдей қосылғыштардың қосындысына арналған практикалық есептерді шығару. Оқушы үштаңбалы сандарды есептеудің ауызша тәсілінмеңгереді. Қазақ тілі
97 1000-ға дейінгі Оқушы үштаңбалы сандарды Қазақ тілі
сандарды есептеудің ауызша тәсілінмеңгереді.
есептеудің ауызша
тәсілі. Есептеу
амалдарын
салыстыру.
98 Теңдей бөліктерге Оқушы бөлу амалының мағынасын Дүниетану
бөлуге берілген ашатын есептерді шығару тәсілдерін
практикалық меңгереді.
есептерді шығару.
99 Пысықтау Оқушы бөлу амалының мағынасын Қазақ тілі
бөлуге берілген ашатын есептерді шығару тәсілдерін
практикалық меңгереді.
есептерді шығару.
100 Өткенді пысықтау. Оқушы 1000 саны көлеміндегі есептеудің ауызша тәсілі бойынша алған білімдерін қорытындылайды. Қазақ тілі
101 Өткенді пысықтау. Оқушы 1000 саны көлеміндегі есептеудің ауызша тәсілі бойынша алған білімдерін қорытындылайды. Қазақ тілі
102– Өткенді пысықтау. Оқушы 1000 саны көлеміндегі Қазақ тілі
103 есептеудің ауызша тәсілі бойынша
алған білімдерін қорытындылайды
Білімдерін тексеру. Оқушы өтілген материал бойынша бақылау мен өзін-өзі бақылаудан өтеді. Қазақ тілі
104 Өткенді пысықтау. Оқушы үйренген есептеу тәсілдерін әртүрлі тапсырмаларды орындау үшін пайдалануға, есеп шығару дағдыларын жүйелеуге мүмкіндік алады. Қазақ тілі
IV тоқсан. 32 сағат.
Көбейту және бөлу (24 сағат). Тіктөртбyрыштыy, шаршыныy периметрі. Қайталау (8 сағат)
105 Өткенді пысықтау. Оқушы өзінің 1000 саны көлемінде есептеудің ауызша тәсілін қолда- нады, бірдей қосылғыштар қосын- дысын табуға арналған есептерді практикалық тәсілмен шешу дағды- ларын талдауға мүмкіндік алады. Қазақ тілі
Көбейту және бөлу
106 Көбейту. Көбейту Оқушы көбейту амалының мән-ма- Қазақ тілі
компоненттері ғынасын және көбейту амалы компо-
мен нәтижесінің неттерінің атауларын біледі, бірдей
атаулары. қосылғыштардың қосындысын
көбейтіндіге түрлендіруді үйренеді.
107 Көбейту амалының мән-мағынасын ашатын есептер шығару. Оқушы көбейту амалын бірдей қосылғыштардың қосындысымен алмастыру тәсілін меңгереді. Қазақ тілі
108 Өткенді пысықтау. Оқушы математикалық терминдерді пайдалану, жаңа үлгідегі есептерді шығару және қысқаша жазбасын жазу дағдыларын меңгереді. Қазақ тілі
109 Бөлу амалының мән-мағынасы. Оқушы «бөлу» ұғымын және бөлу компоненттерінің атауларын түсінеді. Қазақ тілі
110 Бөлу амалының мән-мағынасын ашатын есептер. Оқушы жаңа математикалық есеп түрін (теңдей бөліктерге бөлу және құрамы бойынша бөлу) меңгереді. Қазақ тілі
111 Өткенді пысықтау Оқушы бөлу мен көбейту мағынасын ашатын есептерді шығару тәсілдерін меңгереді. Дүниетану
112 Бекіту. Оқушыкөбейту және бөлу амалдары, осы амалдардың мағынасын ашатын есептер туралы білімін жүйелейді және қорытындылайды. Дүниетану
113 Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті. Оқушы көбейтудің ауыстырымды- лық қасиетінің мағынасын түсінеді, оны есептеу кезінде пайдалануды үйренеді. Еңбекке баулу
114 Бөлу мен көбейтудің өзара байланысы. Бөлу мен көбейтуді тексеру. Оқушы практикалық амалдарды орындау негізінде көбейту және бөлу амалдарының өзара байланысын түсінеді. Дүниетану
115 Көбейтінді мен бөліндіні
табуға арналған қарапайым есептер (кері есептер) шығару. Оқушы кері есептерді шығару мысалында көбейту және бөлу амалдарының мағынасы мен өзара байланысын түсінеді. Қазақ тілі
116 Өткенді пысықтау. Оқушы кері есептерді шығару мысалында көбейту және бөлу амалдарының мағынасы мен өзара байланысы туралы білімдерін қорытындылайды. Қазақ тілі
117 2 санына көбейту және бөлу кестесін құрастыру. Оқушы практикалық амалдар негізінде 2 санына көбейту және бөлу кестесін құрастырады. Дүниетану
118 Төрт арифметикалық амалдан және жақшадан тұратын өрнектердегі амалдар тәртібі. Оқушы төрт арифметикалық амалдан және жақшадан тұратын өрнектердегі амалдар тәртібі қағидасын біледі, оны есептеу кезінде қолдануды үйренеді. Әдебиеттік оқу
119 Өткенді пысықтау. Оқушы алған білімі мен амалдар тәсілдерін әртүрлі тапсырманы орындаған кезде қолдануды үйренеді. Әдебиеттік оқу
120 3 санына көбейту және бөлу кестесін құрастыру. Оқушы практикалық амалдар негізінде 3 санына көбейту және бөлу кестелерін құрастырады. Қазақ тілі
121 Өткенді пысықтау. Оқушы оқылған білімі мен іс-қимыл тәсілдерін әртүрлі тапсырмаларды орындаған кезде қолдануды үйренеді. Қазақ тілі
122 Тіктөртбұрыш пен шаршының периметрі. Оқушы тіктөртбұрыш пен шаршының периметрін табудың жаңа тәсілдерін меңгереді. Қазақ тілі
123 Өткенді пысықтау Оқушы оқылған білімі мен іс-қимыл тәсілдерін әртүрлі тапсырмаларды орындаған кезде қолдануды үйренеді. Қазақ тілі
124 4 санына көбейту және бөлу кестесін құрастыру. Оқушы практикалық амалдар негізінде 4 санына көбейту және бөлу кестесін құрастырады. Қазақ тілі
125 4 санына көбейту және бөлу кестесін пысықтау. Оқушы алған білімі мен үйренген амалдарды әртүрлі тапсырмаларды орындауда қолдануды үйренеді. Қазақ тілі
126 Есеп шығару. Оқушы көбейту және бөлу амалдарының мағынасын ашатын есептерді шығару дағдысын қорыту мен жүйелеуге мүмкіндік алады. Әдебиеттік оқыту
127 Өткенді пысықтау. Оқушы алған білімі мен үйренген амалдарды әртүрлі тапсырмаларды орындауда қолдануды үйренеді. Қазақ тілі
128 Өткенді пысықтау. Оқушы алған білімі мен үйренген амалдарды әртүрлі тапсырмаларды орындауда қолдануды үйренеді. Қазақ тілі
2-сыныпта өткенді қайталау. 8 сағат.
129 100 және 1000-ға Оқушы 100-ге дейінгі сандарды оқу, Дүниетану
дейінгі cандарың жазу және салыстыру білімі мен
нөмірленуі. дағдыларын қорытындылауға және
Шамалар және жүйелеуге, 100 саны көлемінде
оларды өлшеу. ауызша және жазбаша есептеу
дағдыларын жетілдіруге, оларды
әртүрлі тапсырмаларды орындаған
кезде қолдануға мүмкіндік алады.
130 Есептер шығару. Оқушы мәтіндік есептерді құру және шығару, құрамдас әрі кері есептерді шығарудың әртүрлі тәсілдерін табу білімдерін жүйелейді және қорытындылайды. Дүниетану
131 Өрнектер (санды және әріпті), теңдеулер, теңдіктер, теңсіздіктер. Оқушы санды әрі әріпті өрнектерді оқу, жазуменсалыстыру, құрылымы әртүрлі теңдеулерді шешу, әртүрлі теңдіктер мен теңсіздіктерді құру және жазу білімдерін жүйелейді және қорытындылайды. Еңбекке баулу
132 Геометриялық фигурлар.
Фигураның периметрі. Оқушы геометриялық фигуралар туралы білімдерін, тіктөртбұрыш периметрін әртүрлі амалмен табу білімдерін жүйелейді және қорытындылайды. Еңбекке баулу. Дене шыны- қтыру
133– IV тоқсан бойынша Оқушы IV тоқсанда өтілген Қазақ тілі
134 бақылау жұмысы. Қорытындылау. материалдың меңгерілу деңгейін бақылаудан және өзін-өзі
Білімдерін бақылаудан өтеді.
тексеру. Оқушы білім, білік, дағдыларын
қорытындылайды, жүйелейді;
алған білімдерін күнделікті өмірде
қолдануға мүмкіндік алады.
135– Жылдық бақылау Оқушы 2-сыныпта өтілген Қазақ тілі.
136 жұмысы. материалдың меңгерілу деңгейін Дүниетану.
Оқылған бақылаудан және өзін-өзі Еңбекке
материалды бақылаудан өтеді. баулу
қорытындылау Оқушы білімі мен дағдыларын
және жүйелеу. жүйелейді және қорытындылайды,
алған білімін өмірдегі және
оқу жағдайларында қолдануға
мүмкіндік алады.

Comments

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *