1-тақырып. Өзім туралы

 

 

1 -сабақ        
         
           
  Сабақ тақырыбы:

 

Екінші сыныпта оқимын.

 

     
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) 2.3.6.1 мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер / сөйлем/калиграмма құрастыру

 

 
         
  Сабақ мақсаттары

 

 

 

Тілдік қарым-қатынас барысында қарапайым сөйлеу үлгілері арқылы өзі туралыберуге үйрету.    
     
       
  Қазақша байланыстырып сөйлеу дағдысын және қисынды  йлау қабілеттерін дамыту.    
       
  Сөйлесім барысында сыныптастарымен жағымды қарым-қатынас  рната білуге    
    тәрбиелеу.        
           
  Сілтеме: Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы.      
         
  Жетістік критерийлері: Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, тақырыпқа    
    қатысты жаңа атауларды меңгереді.      
         
    Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): мәтіндегі негізгі ойды білдіретін тірек сөздерді таба-    
    ды, сөздердің лексикалық мағынасын түсінеді.      
         
    Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): мұғалімнің көмегімен тыңдаған мәтін бойынша    
    сұрақтарға жауап береді, сәйкес суреттер таңдай алады.      
           
Құндылықтарды дарыту Жауапкершілік  
  Тілдік құзіреттілік        
  Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымы

 

   
       
         
  Пәнаралық байланыс          
  Музыка, қазақ тілі.      
         
  Оқыту әдістері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, «Шаттық шеңбері» тренингі, «Баспалдақ» техникасы, топтық    
    жұмыс, с ргіту жаттығуы.      
           
  Дереккөздері: Әдіст   лік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік.      
             

 

 

Тапсырмалар: Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

 

Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Оқушыларға Мұғалім оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызып, өлең Мұғаліммен бірге қайталайды.
психологиялық жолдарын оқиды: Бір-біріне жақсы тілектер айтады.
ахуал туғызу Бәрі жақсы баланың, Қайырлы күн, достым! Әр күнің
  Тілін алған ананың. сәттілікке толсын!
  Бәрі жақсы баланың,  
  «Беске» оқыған сабағын.  
  Мұғалім оқушыларға өлең жолдарын қайталатады.  
     
Өткен сабақты тек- Өткен сыныптан өткен тақырыптарды қайталатады. Кем- Тапсырманы айтады, тақырып бойын-
серу шіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды. ша сұрақтарға жауап береді.
     
           
Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті     Оқушының іс-әрекеті  
І. Қызығушылықты Оқушыларды жаңа сабаққа кіргізу мақсатында     Оқушылар жауап береді.  
ояту Ө. Ақыпбековтың «Бес саусақ» өлеңін оқиды, ой шақыру        
  сұрақтарын қояды:        
  Мынау –        
  Бас бармақ,        
  Мынау –        
  Балаң үйрек,        
  Мынау –        
  Ортан терек,        
  Мынау –        
  Шылдыр шүмек,        
  Мынау –        
  Кішкене бөбек        
  — Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар, өлеңде не туралы    
  айтылады?        
           
ІІ. Мағынаны тану        
1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім Интерактивті тақтадан     Тыңдалым. Оқылым. Жаңа  
  тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады,  

 

  сөздерді тыңдайды, қайталайды,  
  масын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.     оқ ды.    
         
  Ә) «Дұрыс айт!» айдарында берілген сөздерді дұ ыс айтуға Айтылым. Сөздерді дұрыс айтуға  
  машықтандырады, бірнеше рет қайталатады.  

 

    жаттығады, қайталайды.  
         
  2. Мәтінмен жұмыс. Тыңдалым. Оқулықтағы тыңдалымға   Тыңдалым. Мәтінді мұқият  
  арналған мәтінді тыңдатады. Сөздердің

мағынасын

      тыңдайды. Жаңа сөздерді  
  түсіндіреді.       қайталайды.  
             
  3. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. А) Айтылым.     Айтылым. Сұрақтарға жауап береді.    
  Оқулықтағы 1-тапсырманы орындатады.          
             
  Ә) Жазылым. Оқулықтағы 3 -тапсырма       Жазылым. Суреттерге қарап диа-  
  ны орындатады.       логті толықтырып жазады.  
             
  5. Сергіту сәті. Мұғалім оқушылардың бой жазуы үшін     Орындарынан тұрып, сергіту    
  орындарынан тұрғызып, с ргіту жаттығуын жасатады.     жаттығуын жасайды, мұғаліммен    
  Ал, балалар, тұрайық,       бірге тақпақты қайталайды.  
  Алақанды ұрайық!          
  Оңға қарай бұрылып,          
  Солға қарай бұрылып,          
  Бір отырып, бір тұрып,          
  Бой сергітіп алайық!          
             
ІІІ. Ой толғаныс Оқулықтағы 2-тапсырманы орындатады.     Оқылым. Айтылым. Мәтінді оқиды.  
        Сөйлемдерге сұрақ қояды.  
           
IV. Бекіту Жаңа тақырыпты бекіту үшін мұғалім оқулықтағы 4-тап-   Айтылым. Суреттегі кейіпкерлердің    
  сырманы орындатады.     атынан диалог құрады.  
           
  «Есте сақта» айдарында берілген сөздерді жаттатады.   Берілген сөздерді жаттайды.    
        Қайталайды.  
           
V. Бағалау Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың өзара     «Ішкі және сыртқы шеңбер» тех-  
  бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды.     никасы бойынша өзара бір-бірін  
        бағалайды.  
           
Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
VI. Үйге тапсырма Жазу тәптерінен тапсырма беріледі  
     
VII. Рефлексия Мұғалім түрлі смайликтер таратып береді. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін
    смайликтерді көрсету арқылы көңіл-
    күйлерін білдіреді.
     

 

 

10

 

 

 

 

2-сабақ

 

Сабақ тақырыбы: Мен сегіздемін.        
     
Сабақ мақсаттары

 

 

 

 

Таңдалған мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп,мәтінде жалпы не туралы айтылғанын түсінеді  
 
         
         
Диалогке қатысады, мғұалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады  
       
Берілген тақырып бойынша негізделіп меңгертіледі  
   
 
Тілдік мақсаттар кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер,мәтін  
             
Жетістік критерийлері:            
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.

Сабақ барысында  тыңдаушының назарын өзіне аудара алады

 

 

 
   
     
             
  Жаңа тақырыпты ашу арқылы оқушылардың сөйлем және оның тыныс белгілері жайындағы алған ұғымдарын   жетілдіреді

 

 
     
     
  Таңдалған мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп,мәтінде жалпы не туралы айтылғанын түсінеді  
   
         
Құндылықтарды дарыту   Ауызекі және жазбаша сөйлеу ттүрлері

 

 
     
Сабақта қолданылатын Ин ракт вті тақта, слайдтар, түрлі-түсті суреттер, кестелер, маркер.  
материалдар:            
     
Оқыту әдістері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, «Шаттық шеңбері» тренингі, «Ішкі және сыртқы шеңбер» техни-  
  касы, топтық жұмыс, сергіту жаттығуы.        
       
Дереккөздері: Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік.    
             

 

11

 

 

 

 

 

 

Тапсырмалар: Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

 

Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Оқушыларға Мұғалім оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызады, Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып,
психологиялық сәлемдеседі, жоқ оқушыларды түгендейді. Өлеңді мұғаліммен сәлемдеседі.
ахуал туғызу мәнерлеп оқиды. Оқушыларға қайталатады. Мұғаліммен бірге өлеңді қайталайды.
  Біз мектепке барамыз, Бір-біріне біріне сәттілік, жақсы
  Қолға қалам аламыз. тілектер айтады.
  Кітапты да оқимыз,  
  Суретті де саламыз.  
     

 

 

12Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Өткен сабақты тек- Өткен сыныптан өткен тақырыптарды қайталатады. Кем- Тапсырманы айтады, тақырып бойын-
серу шіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды. ша сұрақтарға жауап береді.
І. Қызығушылықты Оқушыларға А4 парағы мен маркерлер таратып береді. Кластер құрайды.
ояту Оқушылардан жіктік жалғауының бірінші жағын пайдала-  
  нып (мен оқушымын, мен алтыдамын…), өзі жайлы кластер  
  құрауларын сұрайды.  
     
ІІ. Мағынаны тану 1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім Интерактивті тақтадан Тыңдалым. Оқылым. Жаңа
  тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудар- сөздерді тыңдайды, қайталайды,
  масын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады. оқиды.
     
  Ә) «Дұрыс айт!» айдарында берілген сөздерді дұрыс айтуға Айтылым. Сө дерді дұрыс айтуға
  машықтандырады, бірнеше рет қайталатады. жаттығады, қайталайды.
     
  2. Мәтінмен жұмыс. Тыңдалым. Оқулықтағы тыңдалымға Тыңдалым. Мәтінді мұқият
  арналған мәтінді тыңдатады. Сөздердің мағынасын тыңдайды. Жаңа сөздерді
  түсіндіреді. қайталайды.
     
  3. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. А) Айтылым. Айтылым. Суретке қарап айтады.
  Оқулықтағы 1-тапсырманы орындатады.  
     
  Ә) Жазылым. Оқулықтағы 2-тапсырма Жазылым. Сөйлемдерді
  ны орындатады. толықтырып жазады.
     
  4. Мәнерлеп оқу. «Кел, жаттығайық!» айдарымен Тыңдалым. Айтылым.
  берілген өлеңді мәнерлеп оқиды. Оқушыларға өлеңді Тыңдайды, мәнерлеп оқуға
  жаттатады, мәнерлеп оқуға машықтандырады. машықтанады, жаттайды.
     
  5. Сергіту сәті. Мұғалім оқушылардың бой жазуы үшін Орындарынан тұрып, сергіту
  орындарынан тұрғызып, сергіту жаттығуын жасатады. жаттығуын жасайды, мұғаліммен
  Ал, балалар, тұрайық, бірге тақпақты қайталайды.
  Алақанды ұрайық!  
  Оңға қарай бұрылып,  
  Солға қарай бұрылып,  
  Бір отырып, бір тұрып,  
  Бой сергітіп алайық!  
     
ІІІ. Ой толғаныс Оқулықтағы 4-тапсырманы орындатады. Айтылым. Досымен сөйлеседі.
IV. Бекіту Жаңа тақырыпты бекіту үшін мұғалім «Сен нешедесің» Тілдесім. Ойын шартын орындайды.
  ойынының шартын (5-тапсырма) орындатады.  
     
  «Есте сақта» айдарында берілген сөздерді жаттатады. Берілген сөздерді жаттайды.
    Қайталайды.
     
V. Бағалау Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың өзара «Ішкі және сыртқы шеңбер» тех-
  бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды. никасы бойынша өзара бір-бірін
    бағалайды.
     
VI. Үйге тапсырма Оқулықтағы 3-тапсырманы орындатады.  
VII. Рефлексия Мұғалім түрлі смайликтер таратып береді. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін
    смайликтерді көрсету арқылы көңіл-
    күйлерін білдіреді.
     

 

 

 

 

 

13

 

 

 

 

3-сабақ

 

 

Сабақ тақырыбы: Сен нешедесің?          
           
Білімділік:     тәрбиелеу  
Тілдік қарым-қатынас барысында қарапайым сөйлеу үлгілері арқылы өзі туралы ақпарат  
  беруге үйрету.          
         
Дамытушылық: Қазақша байланыстырып сөйлеу дағдысын және қисынды ойлау қабілеттерін дамы у.      
             
Тәрбиелік:   ор        
Сөйлесім барысында сыныптастарымен жағымды қарым-қатынас    ата білуге   .    
             
Сілтеме: Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы.          
         
Жетістік критерийлері: Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): тыңдалған мәтіннің ма мұнын түсінеді, тақырыпқа      
  қатысты жаңа атауларды меңгереді.          
         
  Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): мәтіндегі негізгі ойды білдіретін тірек сөздерді таба-      
  суреттер,        
  ды, сөздердің лексикалық мағынасын түсінеді.          
         
  Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): мұғалімнің көмегімен тыңдаған мәтін бойынша      
  сұрақтарға жауап береді, сәйкес су еттер таңдай алады.        
             
Жаңа сөздер: Нешедесің, жетідемін, сегіздемін, жақсы кө емін          
             
Сабақта қолданылатын Интерактивті тақта, слайдтар, түрлі-түсті кестелер, желімқағаздар.        
материалдар:            
         
Оқыту әдістері: Түсіндіру, сұрақ жауап, «Шаттық шеңбері» тренингі, «Қарындашты алу» тренингі,      
  «Жалғасын тап» дидактикалық ойыны, «Ішкі және сыртқы шеңбер» техникасы, топтық      
  жұмыс, сергіту жаттығуы.          
             
Дереккөздері: Әдістемелік          
құрал, дида тикалық материалдар, сөздік.        
             

 

 

Тапсырмалар: Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

 

Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Оқушыларға Мұғалім оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызады, Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып,
психологиялық сәлемдеседі, жоқ оқушыларды түгендейді. мұғаліммен сәлемдеседі. Бір-бірі-
ахуал туғызу   не біріне сәттілік, жақсы тілектер
    айтады.
     
Өткен сабақты Өткен сыныптан өткен тақырыптарды қайталатады. Кем- Тапсырманы айтады, тақырып бойын-
тексеру шіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды. ша сұрақтарға жауап береді.
     
І. Қызығушылықты Оқушыларды жаңа сабаққа кіргізу мақсатында Оқушылар жауап береді.
ояту «Қарындашты алу» тренингін ұйымдастырады. Өздерінің қарындашты неліктен
  Мұғалім оқушыларға үстел үстінде жатқан түрлі-түсті таңдап алғанын түсіндіреді.
  қарындаштардың біреуін таңдап алуды ұсынады. Ол  
  қарындашты неліктен таңдағанын және сол түстің оқушы  
  үшін қаншалықты маңызды екендігін сұрайды.  
     

 

 

 

 

 

 

14

 

        1-тақырып. Өзім туралы
             
Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті     Оқушының іс-әрекеті  
ІІ. Мағынаны тану 1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім Интерактивті тақтадан Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді
  тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудар- тыңдайды, қайталайды, оқиды.  
  масын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.          
           
  Ә) «Дұрыс айт!» айдарында берілген сөздерді дұрыс айтуға Айтылым. Сөздерді дұрыс ай уға
  машықтандырады, бірнеше рет қайталатады.   жаттығады, қайталайды.  
             
  2. Мәтінмен жұмыс. Тыңдалым. Оқулықтағы тыңдалымға Тыңдалым. Мәтінді мұқият  
  арналған мәтінді тыңдатады. Сөздердің мағынасын тыңдайды. Жаңа сөздерді  
  түсіндіреді.   қайталайды.  
           
  3. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. А) Айтылым. Айтылым. Сұрақтарға жауап береді.
  Оқулықтағы 1-тапсырманы орындатады.          
           
  Ә) Оқылым. Айтылым Оқулықтағы 2-тапсырманы орында-   Оқылым. Айтылым. Мәтінді оқиды. Әр
  тады. сөйлемге үлгі бойынша сұрақ қояды.
             
  4. Сергіту сәті. Мұғалім оқушыларды сергіту үшін          
  «Жалғасын тап» дидактикалық ойынын ойнатады.          
  Ойынның шарты бойынша бастаушы бала сөйлемді бастай-          
  ды, қалғандары аяқтайды.          
  — Менің жасым … /сегізде/.          
  — Мен келесі жылы … толамын/тоғызға/.          
           
ІІІ. Ой толғаныс Оқулықтағы 3-тапсырманы орындатады. Айтылым. Үлгі бойынша диалог
      құрады.  
             
IV. Бекіту Жаңа тақырыпты бекіту үшін мұғалім оқулықтағы 4-тап- Айтылым. Суреттерді  
  сырманы орындатады. сәйкестендіреді. Сол бойынша  
    айтады.  
           
V. Бағалау Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың бағалауы   Оқушыларға аты-жөндері жазылған
  бойынша өз ойларын айтып, қорытынды бағаны өзі қояды. өзара бағалау парағын береді.  
      Оқушылар әр аттың тұсына өз  
      бағаларын қояды.  
             
      Оқушының аты-жөні   Баға
             
      1 Асқар   4
             
      2 Аружан   5
             
      3 Әлібек   3
             
      4 Денис   4
             
      5 Лена   5
             
             
VI. Үйге тапсырма Оқулықтағы 5-тапсырманы орындатады.          
           
VII. Рефлексия Мұғалім түрлі смайликтер таратып береді.   Оқушылар сабақтан алған әсерлерін
    смайликтерді көрсету арқылы көңіл-
      күйлерін білдіреді.  
             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

 

 

 

4-сабақ

 

 

Сабақ тақырыбы:   Сурет саламын.  
       
Білімділік:   Қазақша тілдік үлгілер арқылы түстің түрлерін меңгерту.
       
Дамытушылық:   Қазақша байланыстырып сөйлеу дағдысын және қисынды ойлау қабілеттерін дамы у.
       
Тәрбиелік:   Қазақша танымдық-ақпараттық сөйлеу үлгілерін ұсыну арқылы оқушыларды бірлікке,
    ынтымақтастыққа тәрбиелеу.  
       
Сілтеме:   Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы.  
       
Жетістік критерийлері: Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): тыңдалған мәтіннің ма мұнын түсінеді, қазақ тілінде-
    гі түстің атауларын меңгереді.  
       
    Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): мәтіндегі негізгі ойды білдіретін тірек сөздерді таба-
    суреттер,
    ды, сөздердің лексикалық мағынасын түсінеді.  
       
    Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): тақы ып аясында белгілі бір ұлттық ұғымдарды
    меңгеру арқылы қарапайым тілдік дағдыла ы қалыптасады.
       
Жаңа сөздер:   Сурет саламын, қайық, суретті б яймын.  

 

       
Сабақта қолданылатын Интерактивті тақта, слайдтар, түрлі-түсті кестелер, желімқағаздар.
материалдар:      
       
Оқыту әдістері:   Түсіндіру, сұрақ жауап, «Шаттық шеңбері» тренингі, «Кім алғыр?» дидактикалық ойыны,
    «Ішкі және сыртқы шеңбер» техникасы, топтық жұмыс, сергіту жаттығуы.
       
Дереккөздері:   құрал, дида тикалық материалдар, сөздік.
       
    Әдістемелік  
Тапсырмалар: Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:  
       
Тапсырма   Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Оқушыларға Мұғалім сыныпты сабаққа ұйымдастыру үшін оқушылармен Оқушылар шаттық шеңберін құрады.
психологиялық бірге шаттық шеңберін құрады. Оларға мынадай сұрақ Мұғалімнің қойған сұрағына жау-
ахуал туғызу қояды:   ап береді. Бір-біріне әдемі сөздер
  — Сендер отбасы мүшелеріне қатысты қандай әдемі айтады.
  сөздерді қолданасыңдар? Ал,енді сол сөздерді бір-біріміз- Біз тату-тәттіміз. Біз бақыттымыз! Әр
  ге айтайық. күніміз қуанышқа толы.
     
Өткен сабақты Өткен сыныптан өткен тақырыптарды қайталатады. Кем- Тапсырманы айтады, тақырып бойын-
тексеру шіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды. ша сұрақтарға жауап береді.
     
І. Қызығушылықты Оқушыларды жаңа сабаққа кіргізу мақсатында ой шақыру Мұғалімнің сұрағына жауап береді.
ояту сұрақтарын қояды: Оқулықтағы суретке сұрақтар қояды.
  — Балалар, қалай ойлайсыңдар қазақ тілінде «Бұл кім» де-  
  ген сұрақ қашан қойылады? Қане, осы сұрақты оқулықта  
  берілген суреттерге қойып көрейік.  
       

 

 

 

 

 

 

 

16

 

        1-тақырып. Өзім туралы  
           
Тапсырма     Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті  
ІІ. Мағынаны тану 1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім Интерактивті тақтадан Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді  
  тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудар- тыңдайды, қайталайды.  
  масын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.      
       
  Ә) «Дұрыс айт!» айдарында берілген сөздерді дұрыс айтуға Айтылым. Сөздерді дұрыс ай уға  
  машықтандырады, бірнеше рет қайталатады.   ін  
  жаттығады, қайталайды.  
       
  2. Мәтінмен жұмыс. Тыңдалым. Оқылым. Оқулықтағы Тыңдалым. Оқылым. Мәті ді  
  мәтінді оқытады, қайталатады. оқиды, сұраққа жауап береді.  
       
  3. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. А) Оқылым. Оқылым. Мәтінді  қиды, түсі ге  
  Оқулықтағы 1-тапсырманы орындатады. айтады.    
       
  Ә) Жазылым. Оқулықтағы 3 -тапсырма Жа ылым. Сөйлемдерді  
  ны орындатады.   толықтырып жа ады.    
       
  4. Мәнерлеп оқу. «Кел, жаттығайық!» айдарымен Тыңдалым. Айтылым.  
  берілген өлеңді мәнерлеп оқиды. Оқушыларға өлеңді Тыңдайды, мәнерлеп оқуға  
  жаттатады, мәнерлеп оқуға машықтандырады. машықтанады, жаттайды.  
       
  5. Сергіту сәті. Оқушыларға күнделікті сергіту жаттығуын Се гіту жаттығуын жасайды.  
  жасатады.          
       
ІІІ. Ой толғаныс Оқулықтағы 4-тапсырманы орындатады. Оқылым. Жағдаяттық тапсырманы  
        орындап, диалог құрады.  
       
IV. Бекіту А) Жаңа тақырыпты бекіту үшін мұғалім «Кім тапқыр?» Ойынның шарты бойынша қойылған  
  ойынын (2-тапсырма) ойнатады. сұраққа сәйкес келетін суретті тез  
        табады.    
           
    айдарымен Сөйлемдерді оқиды, талдайды.  
  Ә) «Есте сақта!» берілген сөйлемдерді оқиды,  
  талдатады.          
       
V. Бағалау Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың өзара «Ішкі және сыртқы шеңбер» тех-  
  бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды. никасы бойынша өзара бір-бірін  
        бағалайды.    
         
VI. Үйге тапсырма Өз отбасының бір мүщесінің суретін салып, ол туралы баян-      
  дап беру.          
       
VII. Рефлексия Мұғалім түрлі смайликтер таратып береді. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін  
        смайликтерді көрсету арқылы көңіл-  
        күйлерін білдіреді.    
             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

 

 

 

5-сабақ

 

 

Сабақ тақырыбы:   Бассейнге барамын.    
       
Білімділік:   Оқушыларға сабақ аясында шағын мәтіндер негізінде жаңа сапалық атауларды
    меңгерту.    
       
Дамытушылық:   Қазақша сөйлем құрау арқылы әдеби тілде дұрыс сөйлеуге машықта дыру.
       
Тәрбиелік:   Қарапайым коммуникативті сөйлемдер арқылы әдепті сөйлеуге тәрбиелеу.
       
Сілтеме:   Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы, жазу дәптері
       
    Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): тілдесімге тез түсіп, тақырыпқа қатысты кез келген
    зат, құбылыс туралы қазақша сұқбат құра алады.  
       
    Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): тілдесімге тез түсіп, тақырыпқа қатысты кез келген
      суреттер,
    зат, құбылыс туралы қазақша сұқбат құра алады.  
       
    Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): тілдесімге тез түсіп, тақырыпқа қатысты кез келген
    зат, құбылыс туралы қазақша сұқбат құ а алады.  
         
Жаңа сөздер:   Су, жылы, суық, бала    
       
Сабақта қолданылатын Интерактивті тақта, слайдтар, түрлі-түсті кестелер, желімқағаздар.
материалдар:        
       
Оқыту әдістері:   Түсіндіру, сұрақ жауап, «Ыстық алақан» тренингі, «Кім жылдам?» дидактикалық ойыны,
    «Баспалдақ» үлгісі, топтық жұмыс, сергіту жаттығуы.
       
Дереккөздері:   құрал, дида тикалық материалдар, сөздік.
         
    Әдістемелік    
Тапсырмалар: Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:  
         
Тапсырма   Мұғалімнің іс-әрекеті   Оқушының іс-әрекеті
Оқушыларға Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде «Ыстық алақан» тренингін Оқушылар «Ыстық алақан»
психологиялық өткізеді.     тренингінің негізінде сәлемдеседі,
ахуал туғызу       бір-біріне жақсы тілектер айтып,
        сәттілік тілейді.
     
Өткен сабақты Үй тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерді анықтайды, Үй тапсырмасын айтады, тақырып
тексеру түзетеді, бағалайды.   бойынша сұрақтарға жауап береді.
     
І. Қызығушылықты Оқушыларды жаңа сабаққа кіргізу мақсатында мұғалім Мұғалімнің сұрағына жауап береді.
ояту балаларға сұрақ қояды:   Жаңа сипаттама береді.
  -Балалар, сендер суды жақсы көресіңдер ме? Адам өмірі  
  үшін судың қандай маңызы бар. Сипаттап беріңдерші.  
         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

            1-тақырып. Өзім туралы  
             
Тапсырма   Мұғалімнің іс-әрекеті     Оқушының іс-әрекеті  
ІІ. Мағынаны тану 1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім Интерактивті тақтадан   Тыңдалым. Оқылым. Жаңа  
  тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудар- сөздерді тыңдайды, қайталайды.  
  масын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.      
       
  Ә) «Дұрыс айт!» айдарында берілген сөздерді дұрыс айтуға Айтылым. Сөздерді дұрыс ай уға  
  машықтандырады, бірнеше рет қайталатады.   жаттығады, қайталайды.  
         
  2. Мәтінмен жұмыс. Тыңдалым. Оқылым. Оқулықтағы   Тыңдалым. Оқылым. Мәті ді  
  мәтінді оқытады, қайталатады.     оқиды, сұраққа жауап береді.  
         
  3. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. А) Оқылым.   Оқылым. Сөйлемдерді т лықтырып  
  Оқулықтағы 1-тапсырманы орындатады.     жазады.  
           
  Ә) Тілдесім. Оқулықтағы 3 -тапсырма     Тілдесім. Сурет б йынша тапсырма  
  ны орындатады.       орындайды.  
         
  4.Мәнерлеп оқу. «Жаттайық!» айдарымен берілген   Тыңдалым. Айтылым.  
  өлеңді мәнерлеп оқиды. Оқушыларға өлеңді жаттатады,   Тыңдайды, мәнерлеп оқуға  
  мәнерлеп оқуға машықтандырады.     машықтанады, жаттайды.  
         
  5. Сергіту сәті. Мұғалім күнделікті сергіту жаттығуын   Се гіту жаттығуын жасайды.  
  жасатады.            
           
ІІІ. Ой толғаныс Оқулықтағы 3-тапсырманы орындатады.     Тілдесім. Диалогті толықтырады.  
         
IV. Бекіту Жаңа тақырыпты бекіту үшін мұғалім «Кім жылдам?» Тілдесім. Ойынның шарты бойынша  
  нын (4-тапсырма) ойнатады. ойы қойылған сұраққа сәйкес келетін  
            суретті тез табады.  
           
  Ә) «Есте сақта!» берілген сөйлемдерді оқиды,   Сөйлемдерді оқиды, талдайды.  
  талдатады. айдарымен        
             
       
V. Бағалау Формативті бағалау. Баспалдақтың суреті салынған парақ «Баспалдақ» үлгісі бойынша өзін  
  таратады. Мұғалім оқушылардың өзін бағалауы бойынша   бағалайды.  
  қорытынды бағаны өзі қояды.        
           
VI. Үйге тапсырма Жазу дәптерінен тапсырма беріледі.        
             
VII. Рефлексия Мұғалім түрлі смайл ктер таратып береді.     Оқушылар сабақтан алған әсерлерін  
            смайликтерді көрсету арқылы көңіл-  
            күйлерін білдіреді.  
               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

 

 

 

 

6-сабақ

 

 

Сабақ тақырыбы:     Суда жүзіп үйренемін.            
           
Білімділік:     Оқушыларға сабақ барысында іс-әрекет атауларын меңгерту негізінде шағын  
      мәтіндердегі негізгі ақпаратты түсіне білуге үйрету.        
           
Дамытушылық:     Шағын мәтіндердегі негізгі ойды таба білуге үйрету арқылы тілдік комму икация құруға  
      дағдыландыру            
             
Тәрбиелік:     Тілдік қарым-қатынас барысында әдепті сөйлеуге тәрбиелеу.    
               
Сілтеме:     Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы, жазу дәптері      
           
Жетістік критерийлері   Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): қарапайым үлгідегі қысқа диал гтік сөйлемдер  
      құрай алады.            
               
      Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): Қысқа   оқығанда, ақпаратты таба  
      алады, оларды тілдесім барысында қолдана алады.   негізгі    
      Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): Қа апайым үлгіле ді пайдаланып тақырып  
      көлемінде қазақша сөйлесе алады, этикеттік сөз о алымдарын қолданады.  
                   
Жаңа сөздер:     Су, жылы, суық, бала мәтіндерді        
                 
Сабақта қолданылатын   Интерактивті тақта, слайдтар, түрлі-түсті суреттер, кестелер, желімқағаздар.  
материалдар:                    
           
Оқыту әдістері:     Түсіндіру, сұрақ жауап, «Шаттық шеңбері» тренингі, «Ойлан, тап!» стратегиясы, «Атаулар  
      туралы үш сұрақ» тәсілі, «Дұрыс жауабын айт» дидактикалық ойыны, «Баспалдақ» үлгісі,  
      топтық жұмыс, сергіту жаттығуы.            
                 
Дереккөздері:     Әдіст м құрал, дида тикалық материалдар, сөздік.      
        лік            
Тапсырмалар: Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:          
                   
Тапсырма       Мұғалімнің іс-әрекеті       Оқушының іс-әрекеті  
Оқушыларға Мұғалім оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызып, өлең Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып,  
психологиялық олдарын     мұғаліммен бірге қайталайды. Өлең  
ахуал туғызу оқиды:     сөздеріне қатысты бір-біріне жақсы  
Бәрі ақсы баланың,    
  Тілін алған ананың.   тілектер айтады. Қайырлы күн, дос­  
  Бәрі ақсы баланың,   тым! Әр күнін сәттілікке толсын!  
  «Беске» оқыған сабағын.   Бүгінгі алған бағаң, кілең бестік  
  Мұғалім оқушыларға өлең жолдарын қайталатады. болсын!    
       
Өткен сабақты Үй тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерді анықтайды, Үй тапсырмасын айтады, тақырып  
тексеру түзетеді, бағалайды.   бойынша сұрақтарға жауап береді.  
       
І. Қызығушылықты Мұғалім «Ойлан, тап!» стратегиясы бойынша алдын-ала Тірек сөздермен байланысты өз ой-  
ояту тірек сөздерді ( су, адам, бала, бассейн) тақтаға жазып ларын айтады.    
  қояды. Оқушылар тірек сөздермен байланысты өз ойларын          
  айтады, ассоциация құрады.            
                     

 

 

 

 

 

20

 

        1-тақырып. Өзім туралы  
         
Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті   Оқушының іс-әрекеті  
ІІ. Мағынаны тану 1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім Интерактивті тақтадан Тыңдалым. Оқылым. Жаңа  
  тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудар- сөздерді тыңдайды, қайталайды.  
  масын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.    
       
  Ә) «Дұрыс айт!» айдарында берілген сөздерді дұрыс айтуға Айтылым. Сөздерді дұрыс ай уға  
  машықтандырады, бірнеше рет қайталатады.   жаттығады, қайталайды.  
       
  2. Мәтінмен жұмыс. Тыңдалым. Оқылым. Оқулықтағы Тыңдалым. Оқылым. Мәті ді  
  мәтінді оқытады, қайталатады.   оқиды, сұраққа жауап береді.  
       
  3. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. А) Айтылым. Айтылым. Суреттің  р ы а қажетті  
  Оқулықтағы 1-тапсырманы орындатады.   сөзді қойып айтады.  
         
  Ә) Айтылым. Оқулықтағы 2 -тапсырма   Айтылым. Берілген сұрақтарға  
  ны орындатады.     жауап береді.  
           
  4. Мәнерлеп оқу.   Әр  
  «Жаттайық!» айдарымен берілген Тыңдалым. Айтылым.  
  өлеңді мәнерлеп оқиды. Оқушыларға өлеңді жаттатады, Тыңдайды, мәнерлеп оқуға  
  мәнерлеп оқуға машықтандырады.   машықтанады, жаттайды.  
       
  5. Сергіту сәті. Мұғалім күнделікті сергіту жаттығуын Се гіту жаттығуын жасайды.  
  жасатады.        
       
ІІІ. Ой толғаныс «Атаулар туралы үш сұрақ» тәсілі бойынша тақтаға жүзу, оқушы бір сөзден таңдап алады,  
  үйрену,су сөздері жазылған карточка таратады. Сөздерді сұрақтарға ауызша жауап береді.  
  пайдалану негізінде мынадай сұрақтарға ауызша жауап Мысалы, Жүзу сөзін бассейнге  
  берулерін сұрайды.     барғанда пайдаландым. Жақсы пай-  
  1. Бұл сөзді қайда пайдаландыңдар?   даландым. Жиі қолданамын.  
  2. Күнделікті өмірде қалай пайдаландыңдар?      
  3. Осы сабақтан кейін бұл сөз қандай қолданыста болады    
  айдарымен      
  деп ойлайсыңдар?        
       
IV. Бекіту Жаңа тақырыпты б  іту үшін «Дұрыс жауабын айт» ойынын Ойынның шарты бойынша мұғалім  
  (3-тапсырма) ұйымдастырады. Оқушыларға суретті көрсетіп, көрсеткен суреттердің дұрыс атын  
  оның атын қате айтады.   атау керек.  
         
  Ә) «Есте сақта!» берілген сөйлемдерді оқиды, Сөйлемдерді оқиды, талдайды.  
  талдатады.        
       
V. Бағалау Формативті бағалау. Баспалдақтың суреті салынған парақ «Баспалдақ» үлгісі бойынша өзін  
  таратады. Мұғалім оқушылардың өзін бағалауы бойынша бағалайды.  
  қорытынды бағаны өзі қояды.      
         
VI. Үйге тапсырма Жазу дәптерінен тапсырма беріледі.      
         
VII. Рефлексия Мұғалім смайликтер таратып береді.   Оқушылар сабақтан алған әсерлерін  
        смайликтер арқылы көрсетеді.  
           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

 

 

 

 

7-сабақ

 

 

Сабақ тақырыбы: Мен кеме құрастырамын.        
     
Білімділік: Тақырып бойынша шағын мәтіндерді құрау арқылы сөйлеу дағдыларын қалып ас ыру.  
           
Дамытушылық:       танымдық  
Жаңа тақырып бойынша шағын мәтіндерді сипаттау арқылы ақпараттық-  
  құзіреттілігін дамыту.        
     
Тәрбиелік: Қарапайым сөйлеу үлгілерін қолдану арқылы жағымды қарым-қаты ас құра білуге  
  тәрбиелеу.        
       
Сілтеме: Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы, жазу дәптері    
     
Жетістік критерийлері Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): тақырып көлемінде қа ақша қарапайым хабарлама  
  жасай алады.        
           
    мәтіндерді тыңдау барысында түсінгенін  
  Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): шағын  
  сурет, сызба және айтылым арқылы көрсете алады.      
     
  Оқушының жоғарғы жетістігі (ОЖЖ): сөзде ді мағынасына қарай орынды қолданып,  
  құрбыларымен, үлкендермен сұқбат құ а алады.      
           
Жаңа сөздер: Не істейсің?, кеме құрастыру        
     
Сабақта қолданылатын Интерактивті тақта, слайдтар, түрлі-түсті суреттер, кестелер, желімқағаздар.  
материалдар:          
     
Оқыту әдістері: Түсіндіру, сұрақ жауап, «Шаттық шеңбері» тренингі, «Ойлан, тап!» стратегиясы, «Кім не  
  істейді?» дида ти алық ойыны, «Баспалдақ» үлгісі, топтық жұмыс, сергіту жаттығуы.  
           
Дереккөздері: Әдістемелік        
құрал, дида тикалық материалдар, сөздік.    
           

 

 

Тапсырмалар: Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

 

Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Оқушыларға Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде «Шаттық шеңбері» тре- Оқушылар «Шаттық шеңбері»
психологиялық н нгін өткізеді. тренингінің негізінде сәлемдеседі,
ахуал туғызу   бір-біріне жақсы тілектер айтып,
    сәттілік тілейді.
     
Өткен сабақты Үй тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерді анықтайды, Үй тапсырмасын айтады, тақырып
тексеру түзетеді, бағалайды. бойынша сұрақтарға жауап береді.
     
І. Қызығушылықты Мұғалім «Ойлан, тап!» стратегиясы бойынша алдын-ала Тірек сөздермен байланысты өз ой-
ояту тірек сөздерді (кеме, қайық, теңіз) тақтаға жазып қояды. ларын айтады.
  Оқушылар тірек сөздермен байланысты өз ойларын айта-  
  ды, ассоциация құрады.  
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

 

            1-тақырып. Өзім туралы  
               
Тапсырма   Мұғалімнің іс-әрекеті       Оқушының іс-әрекеті  
ІІ. Мағынаны тану 1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім Интерактивті тақтадан Тыңдалым. Оқылым. Жаңа  
  тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудар- сөздерді тыңдайды, қайталайды.  
  масын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.    
       
  Ә) «Дұрыс айт!» айдарында берілген сөздерді дұрыс айтуға Айтылым. Сөздерді дұрыс ай уға  
  машықтандырады, бірнеше рет қайталатады.     жаттығады, қайталайды.  
       
  2. Мәтінмен жұмыс. Тыңдалым. Оқылым. Оқулықтағы Тыңдалым. Оқылым. Мәті ді  
  мәтінді оқытады, қайталатады.       оқиды, сұраққа жауап береді.  
       
  3. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. А) Айтылым. Айтылым. Көп нүкте ің  р ы а  
  Оқулықтағы 1-тапсырманы орындатады.       сөздерді қ йып  қиды.  
             
  Ә) Жазылым. Оқулықтағы 2 -тапсырма       Жа ылым. Бағандағы сөздерді  
  ны орындатады.         сәйкестендіріп жа ады.  
             
  оның атын қате айтады.     көрсетіп,  
  4. Сергіту сәті. Мұғалім күнделікті сергіту жаттығуын Сергіту жаттығуын жасайды.  
  жасатады.            
           
ІІІ. Ой толғаныс талдатады.   оқиды,    
Оқулықтағы 3-тапсырманы орындатады.       Тапсы ма шартын орындайды.  
         
IV. Бекіту Жаңа тақырыпты бекіту үшін «Кім не істейді?» йынын Ойынның шартын орындайды.  
  (4-тапсырма) ұйымдастырады. Оқушыларға суретті      
         
  Ә) «Есте сақта!» айдарымен берілген сөйлемдерді   Сөйлемдерді оқиды, талдайды.  
       
V. Бағалау Формативті бағалау. Баспалдақтың суреті салынған парақ «Баспалдақ» үлгісі бойынша өзін  
  таратады. Мұғалім оқушылардың өзін бағалауы бойынша бағалайды.  
  қорытынды бағаны өзі қояды.          
             
VI. Үйге тапсырма Жазу дәпт рін н тапсырма б ріледі.          
           
VII. Рефлексия Мұғалім түрлі ж лім қағаздар таратып береді.     Оқушылар сабақтан алған әсерлерін  
            желім қағаздарға жазып, тақтаға  
            іледі.  
               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code